BOJNICE. Niektorí Bojničania sú pobúrení zámerom poslancov, ktorí na mestskom zastupiteľstve prijali uznesenie o zlúčení troch príspevkových organizácií. Začali zbierať podpisy na petíciu proti zrušeniu príspevkových organizácií mesta a za vyhlásenie miestneho referenda.
Podpisy pribúdajú
V zmysle petičného práva žiadajú podpísaní obyvatelia poslancov Mestského zastupiteľstva v Bojniciach, aby ustúpili od úmyslu zrušiť súčasné príspevkové organizácie mesta a spojiť kultúrne centrum, technické služby a knižnicu do jednej spoločnej príspevkovej organizácie.
Predseda petičného výboru Igor Mihalus zdôraznil, že obyvatelia Bojníc dostávajú od kultúrneho centra, knižnice a technických služieb seriózne služby.
„Ich zlúčením, podľa mňa, stratia na kvalite. Preto sme sa rozhodli spraviť referendum. Potrebujeme zozbierať tisícdvesto hlasov na to, aby mohlo byť vyhlásené,“ prezradil zámer.
Petičné hárky roznášajú aktivisti do rodinných domov a bytov a zbierajú podpisy priamo od Bojničanov.
„Ľudia sa k petícii vyjadrujú, za desať dní sme zozbierali už viac ako päťsto podpisov,“ prezradil Mihalus.
Petičný výbor začal hlasy na petíciu zbierať v septembri. Nespokojní Bojničania sa môžu vyjadriť svojim podpisom ešte do konca októbra.
Radnica dostala odpoveď
Primátor František Tám o petícii obyvateľov kúpeľného mesta vie.
„Ľudia majú na to legitímne právo a nevidím v tom problém, zatiaľ som však žiadnu petíciu nedostal na úrad,“ povedal Tám.
So zlúčením troch organizácií sám nesúhlasí. Dokonca sa obrátil na prokuratúru, aby prešetrila zákonnosť prijatého uznesenia.
„Návrh na zrušenie a následnú transformáciu organizácií považujem za nesystémové a nekoncepčné riešenie,“ objasnil svoje kroky primátor.
V týchto dňoch dostala radnica odpoveď z prokuratúry. Podľa primátora majú Bojnice tridsať dní na reakciu a na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa problémom budú zaoberať.
Stanovisko prokuratúry
Podľa informácií hovorcu Krajskej prokuratúry Trenčín Mariána Sipavého podala Okresná prokuratúra Prievidza Mestskému zastupiteľstvu v Bojniciach protest prokurátora proti uzneseniu z 20. augusta, ktorým poslanci potvrdili uznesenie z júna tohto roka. Zastupiteľstvo ním zrušilo tri príspevkové organizácie mesta a uložilo zástupcovi primátora zabezpečiť všetky potrebné kroky k ich zrušeniu a pripraviť návrh na zriadenie novej príspevkovej organizácie.
„Protest prokurátora bol podaný z dôvodu, že pri prijatí uznesenia nebolo postupované v zmysle zákona o obecnom zriadení. Nie je v ňom uvedený spôsob zrušenia troch príspevkových organizácií a chýba aj vecné a finančné vymedzenie majetku vrátane súvisiacich práv a záväzkov, ktoré prechádzajú na právneho nástupcu,“ informoval Sipavý.
Na ťahu sú poslanci
Prokuratúra uznesenie mestského zastupiteľstva nezrušila. Podaným protestom navrhla jeho zrušenie, pričom ho môžu zrušiť len poslanci.
Poslanec Jozef Barborka, ktorý navrhol vytvorenie jednej príspevkovej organizácie, sa k téme nechcel vyjadrovať.
„Pán primátor nás ešte o ničom neinformoval. Neviem, aké stanovisko prišlo z prokuratúry. Až keď ho uvidím, môžem sa vyjadrovať,“ povedal Barborka.
Ak poslanci protestu prokurátora nevyhovejú a uznesenie nezrušia, prokurátor má možnosť podľa občianskeho súdneho poriadku podať na súd návrh na jeho zrušenie.

