BOJNICE. Súčasťou psychiatrických oddelení v našich zdravotníckych zariadeniach sú stále aj postele so sieťami. Bojnická nemocnica nie je výnimkou.
Pacienti s psychickými problémami, ktorí v nich boli umiestnení, ich vnímajú rôzne. Kým niektorí ich berú ako útočisko, miesto, v ktorom sú chránení, iní k nim majú výhrady a necítia sa v nich dobre.
Väčšina psychiatrov sieťové postele obhajuje, pretože podľa nich chránia samotných pacientov, ale aj ich okolie.
Ako tiger v klietke
V bojnickej nemocnici, na psychiatrickom oddelení, bol už viackrát hospitalizovaný aj pacient so schizofréniou, ktorý chce zostať v anonymite. Ležal tiež na sieťových posteliach. Priznal, že v minulosti mal prejav agresivity, v súčasnosti sa však už u neho neobjavuje.
„Aj napriek tomu som bol pri poslednej hospitalizácii opäť umiestnený do postele so sieťou. Cítil som sa tak ako lev v klietke, nepríjemne a nedôstojne,“ povedal pacient.
Myslí si, že používanie sieťových postelí alebo pripútavanie popruhmi už nepatria do 21. storočia.
„Práve tam, na tej posteli, som sa rozhodol, že upozorním na tento problém,“ zdôvodnil muž, ktorý si je vedomý, že má psychické problémy.
Navrhuje, aby pacienti ako on radšej navštevovali kúpele a tam sa upokojili pri rôznych procedúrach.
Je presvedčený, že agresivita pacientov sa dá riešiť aj inak ako sieťovými posteľami.
Len na nevyhnutný čas
Na psychiatrickom oddelení bojnickej nemocnice sa riadia aj pri používaní sieťových postelí či popruhov usmerneniami ministerstva zdravotníctva.
„Tieto obmedzujúce prostriedky používame len na nevyhnutne dlhú dobu, a to v prípade nebezpečenstva, keď pacient ohrozuje seba alebo okolie,“ povedala primárka oddelenia Darina Hrabovská.
Zdôraznila, že sa tak deje „väčšinou pri psychotických ochoreniach, organických poruchách a poruchách správania s agresivitou voči sebe alebo okoliu. Väčšinou sú to teda pacienti intoxikovaní alkoholom alebo drogami. V týchto prípadoch suplujeme už roky neexistujúce záchytky.“
Sieťové postele alebo popruhy využívajú aj pri ľuďoch, ktorí po hospitalizácii pokračujú v samovražednom správaní.
Pacientov, ktorí sú takto obmedzení, pravidelne zdravotníci kontrolujú.
„O použití sieťových postelí a popruhov vykonávame záznam, v ktorom je uvedený dôvod obmedzenia, jeho druh, čas začatia, pravidelné kontroly a meno lekára,“ priblížila primárka.
Hovorí, že „väčšina psychiatrov, ktorí vedia, čo je súčasťou práce na akútnom psychiatrickom oddelení, sú za ich používanie, samozrejme, len v konkrétnych prípadoch.“
Agresivite by sa podľa nej dalo predchádzať aj väčším množstvom personálu, lepšími materiálnymi podmienkami a priestormi.
„Zdravotnícke zariadenia však v súčasnosti nemajú peniaze na to, aby pri jednom nebezpečnom pacientovi boli traja zdravotnícki pracovníci. Nemáme ani záchytky, agresivita pacientov pod vplyvom alkoholu a drog sa nerieši v celách predbežného zadržania, sú na pleciach akútneho psychiatrického oddelenia,“ zdôraznila Hrabovská.
Lieky aj vitamíny
Pacientovi z hornej Nitry, ktorý má výhrady voči sieťovým posteliam, sa nepáči ani veľké množstvo liekov, ktoré musel užívať počas hospitalizácie v bojnickej nemocnici na psychiatrickom oddelení.
„Kým doma beriem dve tabletky, v nemocnici ich bolo aj po desať ráno, na obed a večer. Je to asi dobrý biznis pre farmaceutický priemysel,“ myslí si pacient a dodáva: „Neviem, ako mi lieky pomohli, pretože keď som išiel z nemocnice domov, celý som sa triasol. To asi nie je v poriadku.“
Primárka psychiatrického oddelenia vysvetlila, že množstvo liekov záleží od ochorenia.
„Nikdy však nepodávame pacientovi lieky, ktoré nepotrebuje. Napríklad človek s abstinenčným stavom má okrem základných liekov veľa vitamínov na pečeň, krvinky, proti poškodeniu nervov na nohách či na podporu pamäťových funkcií. Pokiaľ súčasne užíva aj lieky na tlak, cukrovku alebo srdce, môže ich byť aj desať,“ zdôraznila Hrabovská.
Upozornila, že pokiaľ ktorýkoľvek pacient nie je spokojný s liečbou a použitými postupmi, môže podať sťažnosť na odbor kontroly v bojnickej nemocnici, prípadne sa obrátiť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
SIEŤOVÉ POSTELE V ČESKU
Sieťové postele na psychiatrických oddeleniach sú využívané nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike. Opakovane za to boli naši západní susedia kritizovaní Európskym výborom proti mučeniu, neľudskému a ponižujúcemu správaniu.
Ten tvrdí, že ich delegácia bola v minulom roku v jednej z českých psychiatrických nemocníc svedkom porušovania ľudských práv.
Od roku 2003, keď rôzne organizácie upozornili na používanie sieťových postelí, sa ich počet znížil. Ich úplný zákaz však česká vláda odmieta.
(LLP.CZ)