Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Veľký basketbalový sviatok priniesol neuveriteľný obrat. Pozrite si FOTO

Najvyššia basketbalová súťaž odštartovala úvodným kolom, Prievidžania privítali v repríze minuloročného finále MBK Komárno.

O loptu bojujú Igrutinović a Haviar.O loptu bojujú Igrutinović a Haviar. (Zdroj: Ivan Mriška)

PRIEVIDZA. Zápas priniesol neuveriteľný obrat domácich, ktorí v prvých troch štvrtinách skoro stále prehrávali, no nakoniec sa tešili z triumfu 84:75.

EUROVIA SBL

1. kolo:

BC Prievidza – MBK Rieker COM-therm Komárno 84:75 (18:30, 19:14, 25:20, 22:11)

Prievidza: Wisseh 17, Batina a Stamenković 12, Marić 11, Körner 3 (Igrutinović 16, Vojtek 5, Jašš a Rostampour 4, Pasovký 0, Hupka 0, Kadáši 0)

Komárno: Thompson 19, Umipig 14, Halada a Vido 12, Alawoya 2 (Kozlík 10, Bilić 4, Kratochvíl 2, Marchyn 0, Maslík 0, Kurthy 0, Haviar 0)

TH: 18/24 – 14/19, Fauly: 23 – 25, Trojky: 6 – 7

Rozhodovali: Ženiš – Tomašovič – Turčin, 1700 divákov

Basketbaloví priaznivci na hornej Nitre sa konečne dočkali. Najvyššia domáca súťaž odštartovala prvým kolom a v Prievidzi sa hral hneď na začiatok veľký šláger. V repríze minuloročného finále privítali domáci súpera z juhu Slovenska, ktorému mali čo oplácať. Súboj začali omnoho lepšie Komárňania, domácim nepracovala dobre obrana a množstvo ľahkých striel premeniť nedokázali. Hostia hrali omnoho agresívnejšie, a tak po prvej desaťminútovke zaslúžene viedli 30:18.

V druhej časti to zo strany BC bolo lepšie a doliečený Batina, ktorý hral po prvýkrát po otrase mozgu, korigoval na 24:30. Domáci sa čoraz výraznejšie približovali k svojmu súperovi, no vedenie mal stále v rukách úradujúci majster Slovenska. Cez prestávku viedli Komárňania, v zostave aj s Handlovčanmi Haviarom a Vidom, o sedem bodov 44:37.

Cez prestávku nový tréner Miljan Čurović hráčom prehovoril do duše a na palubovke sa predstavilo úplne iné mužstvo. Prievidžania sa zbavili nervozity a súpera dostávali stále pod väčší tlak. Kapitán Igor Maríć korigoval na rozdiel jediného bodu - 45:46. Po prvýkrát sa domáci dostali do vedenia po premenených trestných hodoch ďalšieho Handlovčana na palubovke Jozefa Vojteka – 47:46. Diváci v týchto častiach hry sledovali vyrovnaný a kvalitný basketbal. Pred poslednou časťou svietil na ukazovateli skóre stav 62:64.

Basketbalisti Prievidze prevzali taktovku zápasu úplne až v poslednej časti hry, v ktorej svojho súpera doslova prevalcovali. Diváci hnali svojich za víťazstvom a tí si to na palubovke užívali. Domáci v samom závere Komárňanov prevýšili po všetkých herných stránkach, a tak v úvodnom dueli nového ročníka Eurovia SBL zvíťazili 84:75.

Miljan Čurović, tréner BC Prievidza: „Od začiatku bolo na našej strane cítiť tlak, nepadali nám ľahké strely a v obrane sme boli nedôrazní. V prvej štvrtine sme tak dostali až tridsať bodov. Hostia ukázali svoju kvalitu, no postupne sme preberali kontrolu nad zápasom my. Tímová snaha a obrana nás nakoniec doviedli k víťazstvu. Naše družstvo je nové, stále sa len zohrávame, a tak uvidíme, čo bude počas sezóny. Najdôležitejšie však pre mňa je, že sme dnes ukázali charakter. Komárno podalo výborný výkon, no my sme zvíťazili zaslúžene.“

Jozef Vojtek, hráč BC Prievidza: „Začali sme trošku nervózne, čo bolo na nás vidieť. Súper na nás vybehol a vypracoval si vedenie, no my sme sa nevzdávali a stále sme išli naplno. Nakoniec rozhodla naša bojovnosť, vďaka ktorej sme zápas otočili. Dnes sme zvíťazili, no musíme ešte popracovať na obrane.“

Andjelko Mandić, tréner MBK Komárno: „V prvých troch štvrtinách sme hrali veľmi dobre. V štvrtej sme však zostali bez aktivity a dôrazu, niektoré lopty sme stratili a obrana zostala mäkká. Problém nám v poslednej časti robila aj ofenzíva, čo domáci využili a zvíťazili. Prievidžanom k výhre gratulujem.“

Ondrej Haviar, hráč MBK Komárno: „Trištvrte zápasu sme držali vedenie a boli sme na koni. Neviem však, čo sa stalo. Prestalo sa nám dariť v útoku, prestali sme hrať aj obranu, čo bol najväčší problém. Zasekli sme sa a ten stroj nešiel ako mal. Robili sme hlúpe chyby a nedokázali sme skórovať, čo je veľká škoda.“

Ostatné zápasy 1. kola: Patrioti Levice – MBK SPU Nitra 86:57, Spišská Nová Ves – Košice 54:91, Inter Bratislava – BK Svit hrá sa v nedeľu 4.10. o 18:00

Program 2. kola (7.10. o 18:30): Nitra – Inter Bratislava, Karlovka Bratislava – Svit, Košice – BC PRIEVIDZA, Komárno – Levice