PRIEVIDZA. Veľké jesenné podujatie Šarkanšou bude už túto sobotu, 3. októbra, od 13. hodiny na prievidzskom letisku. Možno ešte stále zvažujete, či šarkana kúpite v obchode, alebo si vyrobíte doma vlastného.
Odborníci z modelárskeho krúžku z Centra voľného času Spektrum v Prievidzi, Ján Mečiar a Dušan Mečiar, odporúčajú druhú alternatívu. Tvrdia totiž, že výroba šarkana nie je zložitá a zvládne ju takmer každý.
Fantázia pri zdobení
Na Slovensku sú najtradičnejšie šarkany s kostrou v tvare kríža.
„Pokiaľ pri ich výrobe dodržíme základné rozmery a parametre, určite budú lietať,“ ubezpečuje Ján.
Keď sa rozhodneme pre klasického šarkana, potrebujeme tenké drievka, možno postačia aj špajdle, v modelárskych obchodoch dostať tiež tenké lišty.
Musíme mať jednu dlhšiu paličku, druhú o tretinu kratšiu. Spojíme ich, napríklad zviazaním, do tvaru kríža.
„Na konci paličiek urobíme malé zárezy. Do nich vložíme špagát, ktorým orámujeme kostru šarkana. Položíme ju na papier, môže byť tenký baliaci, ale aj hrubší, ceruzkou obkreslíme tvar šarkana a vystrihneme. Samozrejme, nie tesne pri špagáte, necháme si asi dvojcentimetrovú rezervu,“ priblížil Dušan.
Práve prečnievajúci papier preložíme cez kostru šarkana a prilepíme. Vznikne nám základný tvar draka, ktorého už z prednej strany vyzdobíme podľa vlastnej fantázie.
Namiesto papiera môžeme využiť napríklad aj celofán, igelit, či dokonca látku. Tá je však zväčša ťažšia, takže šarkan by pri slabšom vetre dobre nelietal.
Stabilizačný prvok
Dôležitou súčasťou draka je chvost. Nie je to len jeho ozdoba, má dôležitú stabilizačnú funkciu.
„Pokiaľ je drak dlhý asi osemdesiat centimetrov, mal by mať približne metrový chvost. Vyrobiť ho môžeme napríklad z nastrihaných papierov. Chvost draka vyvažuje a stabilizuje,“ vysvetlil Dušan a dodal: „Bez chvosta by určite nelietal.“
Na záver musíme draka pripevniť na špagát. Stačí klasický, konopný, aj keď v poslednom období sú hojne využívané tiež rybárske silóny. Špagáty alebo silóny priviažeme na dva, tri alebo až štyri krajné body na šarkanovi a spojíme k hlavnému, dlhému špagátu, na ktorom bude lietať.
„Pokiaľ sa nám podarí vytvoriť klasického šarkana, môžeme skúsiť aj iné tvary. Dôležité je, aby mal drak plochu, do ktorej sa môže oprieť vietor,“ zdôraznil Ján s tým, že vždy by sme mali myslieť na to, aby šarkany boli vyrobené z ľahkých materiálov, ktoré umožnia jeho dobré lietanie.
Pokiaľ sme vás inšpirovali, vyrobte si vlastného draka a príďte v sobotu na prievidzské letisko. Za svoje dielo môžete vyhrať niektorú z cien.