PRIEVIDZA. Má alebo nemá Max Brose, zakladateľ nemeckej firmy Brose, nacistickú minulosť? Táto otázka sa objavila krátko po tom, ako prievidzskí poslanci 22. septembra premenovali Západnú ulicu v priemyselnom parku na Max Brose. Išlo o jednu z požiadaviek nemeckého investora, ktorý v parku postaví výrobný závod.
Členovia zastupiteľstva zhodne tvrdia, že o pochybnostiach, ktoré sa objavujú v súvislosti s minulosťou Maxa Broseho, nič netušili.
Prípadom sa už na základe medializovaných informácií začala zaoberať aj prokuratúra.
Kontroverzný veľkopodnikateľ?
Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku cez svoju hovorkyňu Luciu Livschitz Kollárovú informoval, že nacistická minulosť Maxa Broseho je v Nemecku aktuálnou témou.
„Aj tam sú totiž snahy presadiť jeho meno pre ulice, ktoré vedú k fabrikám Brose. Posledný takýto spor sa týkal mesta Coburg,“ pripomenula Kollárová.
Doplnila, že „proti rozhodnutiu uctiť si tohto kontroverzného veľkopodnikateľa, člena nacistickej Národnosocialistickej nemeckej robotníckej strany, sa ohradilo mnoho historikov aj židovská komunita Nemecka.“
Na margo premenovania ulice v Prievidzi povedala: „Vedenie mesta a poslanci musia sami prevziať zodpovednosť za to, aké signály smerom k obyvateľom a vonkajšiemu svetu vysielajú voľbou pomenovaní pre svoje ulice.“
Postavil sa voči nacizmu?
V spomínanom nemeckom meste Coburg pomenovali jednu z ulíc Max Brose v máji tohto roku. Diskusie o tom však viedli jedenásť rokov.
V roku 2004 požiadala spoločnosť Brose katedru moderných a súčasných dejín Univerzity v Erlangene o preverenie histórie firmy a rodiny zakladateľa Brose.
„Gregor Schöllgen, renomovaný historik, prišiel k záveru, že Max Brose nebol presvedčeným národným socialistom a všetko jeho konanie slúžilo k ochrane svojej rodiny, zamestnancov ako aj samotnej spoločnosti Brose. Jeho závery neboli dodnes v žiadnom bode korigované ani revidované,“ píše sa v údajoch, ktoré poskytla prievidzskej radnici firma Brose.
Argumentuje tiež rozsudkom súdneho dvora z 23. júla 1949, ktorý potvrdil, že Max Brose nebol národnému socializmu nikdy ideologicky naklonený. Akty súdneho dvora uvádzajú podľa firmy Brose aj príklady, kedy sa postavil voči samotnému nacistickému režimu.
Počkajú na rozhodnutie prokuratúry
Prievidzskí poslanci, ktorí dnes, 29. septembra rokovali, sa zhodli, že nechcú hodnotiť minulosť Maxa Broseho. Napriek tomu poslanec Martin Lukačovič zo Smeru-SD aj za ostatných kolegov z tejto strany predložil návrh na premenovanie ulice Max Brose opätovne na Západnú ulicu.
Z dvadsiatich troch prítomných poslancov hlasovali za tento návrh piati, desiati boli proti a ôsmi sa zdržali.
Okresná prokuratúra v Prievidzi sa už začala zaoberať prípadom premenovania Západnej ulice na Max Brose. Podľa hovorcu Krajskej prokuratúry v Trenčíne Mariána Sipavého tak urobila na základe medializovaných informácií, že Max Brose mal byť členom nacistickej Národnosocialistickej nemeckej robotníckej strany.
Za vedenie Prievidze viceprimátor Ľuboš Maxina vyhlásil, že pomenovanie ulice by malo nateraz zostať Max Brose.
„Pokiaľ prokuratúra potvrdí, že to tak nemá byť, že sme pochybili, budeme sa problému opätovne venovať a naše rozhodnutie prehodnotíme,“ dodal Maxina.
