PRIEVIDZA. Celoštátne sčítanie dopravy 2015 predstavuje rozsiahly dopravný prieskum, ktorého cieľom je získať informácie o intenzite dopravy na všetkých úsekoch diaľnic, rýchlostných ciest, ciest prvej a druhej triedy a vybraných úsekoch ciest tretej triedy.
Podľa informácií Ivany Šimkovej zo Žilinského Výskumného ústavu dopravného výsledky sčítania dopravy predstavujú základný podklad pri rozhodovaní sa, ako do budúcna pokračovať v oblasti cestného hospodárstva a investičného strategického plánovania.
„Celoštátne sčítavanie dopravy pozostáva zo zaznamenávania počtu prejdených vozidiel danou komunikáciou zameranou na jednotlivé kategórie áut, vrátane cyklistov,“ vysvetľuje.
Sčítanie po novom
Po minulé roky sčítanie zabezpečovala Slovenská správa ciest v spolupráci s regionálnymi správami ciest jednotlivých samosprávnych krajov.
Od roku 2015 sčítanie robí Výskumný ústav dopravný Žilina, Centrum dopravního výskumu a Manpower Slovensko.
„Výkon celoštátneho sčítania je náročný proces, ktorý sa vykonáva čiarkovacou metódou do sčítacích hárkov po dobu štyroch hodín pre každý sčítací termín,“ spresňuje Ivana Šimková.
Vozidlá spočítavajú vyškolení a otestovaní pracovníci na území celého Slovenska.
Na výjazde z Prievidze smerom na Martin a Žilinu sčítavali autá dve dievčatá a mladý muž. O možnosti zapojiť sa do sčítania dopravy sa dozvedeli prostredníctvom internetu.
So sledovaním a zaznačovaním počtu okoloidúcich áut a cyklistov nemali problém.
„Podľa toho, komu kedy vyhovuje, si môžeme vybrať čas a miesto sčítavania, ktoré väčšinou trvá štyri hodiny,“ vysvetľuje dvadsaťjedenročná Dáša z Prievidze.
Podľa jej slov najväčšia špička býva ráno, keď idú ľudia do práce. S kolegami sa dohodli na spôsobe spočítavania áut, aby všetko stihli zaznačiť.
Doprava hustne
Momentálne sú najviac zaťažené diaľničné úseky, rýchlostné cesty, cesty prvej triedy, ktoré nahrádzajú chýbajúce diaľničné úseky a kordóny v okolí väčších miest.
„Vzhľadom na zmeny budovania dopravnej infraštruktúry a organizačnú, personálnu, technickú a časovú náročnosť sčítavania dopravy a vyhodnotenia sa päťročné intervaly javia ako postačujúce,“ zdôraznila Ivana Šimková z Výskumného úradu dopravného v Žiline.
Posledné sčítavanie dopravy zabezpečovala ešte Slovenská správa ciest v roku 2010, kedy počas celého roka urobili na komunikáciách Slovenska desať štvorhodinových meraní na každom z približne 2660 sčítacích stanovíšť. Oproti predošlému sčítaniu v roku 2005 sa počet áut na cestách zvýšil. Najvyššia intenzitu dopravy počas dňa zaznamenali v čase dopravných špičiek, teda ráno a popoludní. Z týždňa sú to piatok a nedeľa, kedy sa ľudia presúvajú z miest na vidiek a naspäť. Výsledky aktuálneho sčítavania budú známe v budúcom roku.