PRIEVIDZA. Nemecká firma Brose takmer vycúvala z veľkej investície v Prievidzi. Komplikácia nastala s pozemkami, ktoré ponúklo mesto investorovi v priemyselnom parku, pretože na nich bolo záložné právu v prospech jednej z komerčných bánk. Problém vznikol ešte v roku 2010 za bývalého vedenia mesta, súčasné o záložnom práve netušilo.
Pokiaľ by Prievidza dlh voči Prima banke neuhradila a pozemky by neboli „čisté“, nemecká firma bola pripravená od investície upustiť.
Mesto zaplatilo
Tesne pred podpisom kúpnej zmluvy na pozemky v priemyselnom parku medzi prievidzskou samosprávou a nemeckou firmou Brose sa podľa primátorky mesta Kataríny Macháčkovej objavila „nášľapná mína“. Ide o obchod ešte z roku 2010, keď mesto odkúpilo od spoločnosti Archer Invest pozemky v priemyselnom parku, ktoré jej predtým predalo v roku 2005.
„Mesto, na čele ktorého stál vtedy Ján Bodnár, v roku 2010 teda spätne, pozemky kúpilo za takmer štyri milióny eur, ale už aj so záložným právom v banke, ktorej Archer Invest nesplatila dlh. O tom sme doteraz nič netušili,“ informovala primátorka.
Nepochopiteľné a neštandardné podľa nej je, že banka sa celých päť rokov neozvala, že jej mesto dlhuje peniaze.
Pôvodná suma, ktorú jej dlhoval Archer Invest, bola 150-tisíc eur, vďaka úrokom sa však vyšplhala až na 525-tisíc eur.
Práve túto sumu nakoniec mesto zaplatilo banke, aby nebola ťarcha na pozemkoch, ktoré už získal nemecký investor.
„Peniaze sú z kúpy pozemkov, ktoré sme dostali od investora. Žiaľ, zaplatili sme za cudzí dlh. Peniaze pritom mohli ísť na rozvoj mesta, opravy ciest, chodníkov alebo budov škôl,“ zdôraznila Macháčková.
V roku 2010 bola členkou zastupiteľstva. Už vtedy obchody s firmou Archer Invest kritizovala a bola jednou z troch poslancov, ktorí boli proti spätnému odkúpeniu pozemkov.
O peniaze zabojujú
Mesto a aj jej spoločnosť mali viac úverov od Prima banky. Zápis záložného práva na liste vlastníctva v jej prospech preto nevzbudil podozrenie, že by nemalo ísť len o mestský majetok.
„Celých päť rokov nebolo známe, že pozemky v priemyselnom parku zabezpečujú tej istej banke aj pohľadávku voči Archer Investu. Všetci sa domnievali, že záložné práva boli urovnané už v roku 2010,“ povedal viceprimátor Prievidze Ľuboš Maxina.
Avizuje, že s bankou sa budú snažiť mimosúdne dohodnúť, aby od nej získali časť peňazí, ktoré jej museli zaplatiť.
„Sme presvedčení, že banka nekonala v súlade s dobrými mravmi a obchodnými podmienkami, keď nás roky neinformovala o našom dlhu voči nej. Pokiaľ sa nedohodneme, obrátime sa pravdepodobne aj na súd,“ zdôraznil Maxina.
Prievidzská radnica chce do mestskej kasy dostať späť celých 525-tisíc eur. Vymôcť ich chce od tých, ktorí sú za vzniknutú situáciu zodpovední. Podá preto žaloby a trestné oznámenia na neznámeho páchateľa.
„Je potrebné preveriť všetky okolnosti uzavretia zmlúv v tomto prípade, pretože mohlo ísť aj o úmyselné konanie,“ vyhlásila Macháčková.
Chcú s firmou rokovať
Firma Archer Invest sídli v Bratislave, telefonické či e-mailové kontakty zverejnené nemá. Podľa Maxinu bola vlani firma v strate 960 eur, vlastné imanie mala v zápornej hodnote takmer 950-tisíc eur.
„Nemôžem vylúčiť, že ide len o schránkovú firmu, to všetko musíme len zistiť, pretože by sme s vedením chceli rokovať,“ poznamenal viceprimátor.
Oslovili sme aj bývalého primátora Prievidze Jána Bodnára. Vyjadriť sa však nechcel, pretože podľa neho ide o zmluvy spred piatich rokov a nemá k nim dostatok informácií.
Prima banka sa k problému nebude vyjadrovať. „K akýmkoľvek záležitostiam týkajúcim sa bývalých, súčasných alebo potenciálnych klientov neposkytujeme informácie, a to aj z dôvodu ochrany bankového tajomstva,“ reagovala PR špecialistka banky Ľuboslava Šillerová.
Cenu určil znalec
Keďže na pozemky v priemyselnom parku už nie je žiadne záložné právo, poslanci schválili kúpnu zmluvu medzi mestom a nemeckou firme Brose na parcely pod nový výrobný závod. Primátorka Prievidze a zástupca investora Axel Mallener zmluvu okamžite podpísali.
„Teším sa, že sme úspešne zavŕšili viac ako jednoročné úsilie. Kým sme dospeli k vzájomnému konsenzu, rokovania boli náročné,“ zhodnotila primátorka a doplnila: „Prichádza nádej pre Prievidzu a celý región, že tunajší ľudia budú mať kde pracovať, že za robotou nebudú musieť odchádzať.“
Mallener pred poslancami vyjadril radosť, že rokovania boli úspešné. Prisľúbil, že budú naďalej spolupracovať so samosprávou a podporovať budú aj rôzne aktivity v meste.
Brose získa v priemyselnom parku približne tridsať hektárov. Za jeden meter štvorcový zaplatí 7,19 eur. Cenu určil znalec.
