PRIEVIDZA. Na zdravie najväčšieho ľudského svalu, srdca, dnes najviac vplýva stres a ťažká práca.
Riziká vzniku ochorení
Osemdesiat percent srdcovo-cievnych ochorení vzniká v dôsledku fajčenia, pitia alkoholu, nedostatku pohybu a nezdravého stravovania s vysokou kalorickou hodnotou a obsahom živočíšnych tukov.
Podľa slov Miroslavy Štovčíkovej z Regionálneho úradu verejného zdravia v Prievidzi so sídlom v Bojniciach, ktorá vedie poradňu zdravia, na srdce negatívne vplýva aj výskyt iných ochorení, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka, obezita a chronický stres.
Riziko ochorení srdca sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom, pričom v mladšom veku je podstatne vyššie u mužov ako u žien. Ženy chránia ženské pohlavné hormóny estrogény. Po menopauze riziko u žien výrazne stúpa. Za rizikový sa považuje vek nad 45 rokov u mužov a nad 55 rokov u žien.
„Ak si uvedomíme, že výskyt ochorení srdca zvyšuje chronický stres, potom môžeme povedať, že rizikovými povolaniami sú manažéri, vedúce pozície všeobecne, ľudia pracujúci v časovej tiesni. Ak k tomu ešte fajčia, nepravidelne sa stravujú a nevenujú sa pohybu, výsledok je katastrofálny,“ vysvetľuje Štovčíková.
Liečba srdcovo-cievnych ochorení
Kardiologička Beáta Šimková, ktorá má ambulanciu na Uniklinike v Prievidzi, má v dispenzárnej starostlivosti cez deväťsto pacientov so štrukturálnymi alebo funkčnými srdcovými ochoreniami.
„Venujeme sa liečbe vysokého krvného tlaku, na ktorý trpí v našom okrese okolo pätnásť až dvadsaťpäť percent obyvateľov v rôznych vekových kategóriách. Preberáme tiež pacientov po dovŕšení osemnásť rokov od detského kardiológa, ktorý sa venuje vrodeným srdcovým chybám,“ informuje kardiologička.
Veľké percento jej pacientov sú ľudia s poruchami srdcového rytmu. Niektorí si vyžadujú špeciálnu elektro-fyziologickú liečbu v Stredoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici, iných zvláda liečiť pomocou liekov.
Množstvo pacientov podľa jej slov trpí kardiomyopatiami genetického pôvodu. Ide o ochorenie postihujúce svalové bunky srdca, pri ktorej dochádza k nadmernému zhrubnutiu steny srdcových komôr alebo k roztiahnutiu. Srdce prestane správne fungovať a môže zlyhať.
„Náš región má množstvo ťažko pracujúcich zamestnancov, ktorým sa predčasne opotrebuje srdce. Súčasná doba prináša už aj mladým ľuďom stres. Stratia zamestnanie, alebo nenájdu takú prácu, akú si vysnívali a stres z nízkej mzdy a množstva práce a povinností sa postupne môže prenášať k srdcu,“ vysvetľuje a dodáva, že mnohé arytmie dokáže zastaviť zmena zamestnania. Odporúča nájsť si pokojnejšie miesto.
Moderné lieky na riedenie krvi dnes pomáhajú liečiť veľký počet pacientov s fybrilačnou arytmiou predsiení. Aj v okrese Prievidza sú ľudia s implantovanými kardiostimulátormi, ktoré dopĺňajú srdcový rytmus, ak srdce pumpuje krv príliš pomaly. Lieky na úpravu srdcového rytmu kardiologička nasadí v prípade, ak je srdce rýchle.
„Máme možnosť chrániť pacientov pred náhlou smrťou pomocou našitia špeciálneho katétra, ktorý ruší arytmiu elektrickým výbojom,“ vysvetľuje.
Je dôležité, aby ľudia chodili na pravidelné preventívne prehliadky k svojmu obvodnému lekárovi. V prípade problémov sa ich ujme kardiológ.
Srdce je mimoriadne zaťažované aj v období horúčav, aké sme mali na hornej Nitre počas tohto leta. Podľa Šimkovej záťaž pri teplotách vyšších ako dvadsaťpäť stupňov veľmi zle vplýva na prácu srdca. Sval nedokáže v teple udržať prietok krvi cievami, hrozia kolapsové stavy a odpadnutie.
„Našich pacientov pred každým letom upozorňujeme na nebezpečenstvo. Počas tohto leta sme našťastie nemali žiadne prípady skolabovania aj vďaka tomu, že sme ich vopred poučili. Niektorí boli schovaní v pivniciach rodinných domov alebo v kúpeľniach, kde je najchladnejšie,“ vysvetľuje.
Kardiologickí pacienti nemôžu v horúčavách chodiť von. Iba skoro ráno alebo večer, keď teploty klesajú. Musia veľa piť, čo je pre nich inokedy zakázané.
Deň srdca v Prievidzi
V septembri každoročne Slovenská nadácia srdca organizuje kampaň mesiac o srdcových témach a Deň srdca.
Zameriavajú sa na vzdelávanie ľudí v oblasti najzávažnejších rizikových faktorov srdcovo-cievnych ochorení, ktorými sú najmä vysoký krvný tlak, zvýšená hodnota celkového cholesterolu v krvi, fajčenie, obezita, stres a ďalšie.
V rámci Dňa srdca si môžete nechať zadarmo zmerať krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Pracovníčky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Prievidza budú na záujemcov o vyšetrenie čakať v piatok 25. septembra v čase od 9. do 15. hodiny vo vestibule Žilinskej univerzity v Prievidzi.
Štatistika
Hovorca Národného centra zdravotníckych informácií SR Peter Bubla informoval o štatistických údajoch v kardiologických ambulanciách Prievidzského okresu za minulý rok. Celkovo vyhľadalo lekára špecialistu takmer pätnásťtisíc pacientov. Najväčšiu skupinu tvorili muži nad 45 rokov. Na ischemické choroby srdca sa liečilo 326 mužov a 351 žien vo veku od 65 do 74 rokov. Objavilo sa však aj veľa nových prípadov mladých ľudí vo veku 19 až 25 rokov, ktorým zistili poruchy srdcového rytmu.