NOVÁKY. Pretekár KRK Nováky, ktorý pracuje ako obuvník, triumfoval na trati dlhej 18,3 kilometra. Prekonal ju za hodinu a 43 minút.
Prepracoval sa medzi najlepších
Šišmiš odsunul na druhé miesto Nemca Machinskeho a tretie Maďara Patakiho. Na štart sa postavilo presne šestnásť pretekárov z celého sveta, od úvodu sa Šišmiš držal na siedmej pozícii, no počas pretekov sa prepracoval až medzi najlepších. Finiš si s prehľadom ustrážil a do cieľa prišiel s takmer minútovým náskokom.
„Tento úspech si veľmi vážim, teší ma najmä to, že som porazil Nemca Machinskeho, ktorý ma predbehol na majstrovstvách Európy v Slovinsku. Za výsledkom je veľa driny, no nepodarilo by sa mi ho dosiahnuť bez pomoci klubu KRK Nováky, ktorý mi umožnili vrátiť sa do súťažného kolotoča,“ priebeh pretekov opísal svetový šampión Milan Šišmiš.
Triumf zo Svetového pohára si váži o to viac, že v lodi nekľačal presne tridsať rokov.
„Neveril som, že sa ku kanoistike ešte vrátim. Lode boli kedysi úplne iné, širšia a stabilnejšie. Novšie typy sú užšie a rýchlejšie, a tak som mal problém sa v nich vlastne udržať. Navyše, čím je človek starší, s koordináciou pohybov má oveľa väčší problém. Dá sa povedať, že keď niekto s kanoistikou skončí, len veľmi ťažko sa k nej vráti,“ vysvetlil.

Tvrdý tréning
Nakoniec sa to však Nováčanovi podarilo a dnes sa môže pochváliť obrovským úspechom.
„Trénoval som štyri až päťkrát do týždňa, tréning spočíval nielen v jazdení na vode, ale aj v behaní a posilňovaní. Myslím, že to stálo za to, pretože sa mi podarilo vyladiť formu a dosiahnuť pre klub pekný úspech,“ dodal.
Prípravu na úspešnú sezónu, v ktorej získal okrem titulu majstra sveta aj striebro z majstrovstiev Európy, začal Šišmiš koncom novembra.
„Vedel som, že všetky šampionáty v sezóne 2015 sa budú konať pomerne blízko. Vsadil som na intenzívnu prípravu a úspechy sa dostavili. Teší ma, že sa mi všetko podarilo skĺbiť aj s prácou, vždy po alebo pred tréningom som v obuvníctve dobiehal zameškané,“ priblížil.
Zlato z MS a striebro z ME patria medzi jeho najväčšie úspechy, no spomenúť treba aj majstrovstvá sveta klubových posádok dračích lodí v českých Račiciach, kde so svojimi tímami získal v kategórii veteránov jedno striebro a tri bronzy. Zaujímavosťou navyše je, že do dejiska pretekov sa presunul len deň po triumfe v Svetovom pohári.
„Sezóna pre mňa momentálne skončila, teraz si dám dvojtýždňový oddych a potom sa vrátim do tréningového procesu, aby som nevyšiel z kondície. Ďalšie moje ambície budú jasné až na jar, no ak mi to zdravotný stav dovolí, rád by som sa na podobných šampionátoch predstavil aj v budúcej sezóne,“ povedal o svojom ďalšom programe.

Špeciálna symbolika
Pre obuvníka a kanoistu znamená dátum 9.9 obrovskú symboliku. V roku 1989 si založil opravu obuvi, kde pracuje dodnes a v roku 2015 sa stal majstrom sveta. „Tento deň bude patriť medzi moje najobľúbenejšie,“ reagoval.
S kanoistikou začal Milan Šišmiš pomerne neskoro, ako pätnásťročný, v roku 1974 v Novákoch. Prvé jeho úspechy sa dostavili pomerne rýchlo, už po dvoch rokoch trénovania sa pod vedením Ondreja Tótha sa stal majstrom Československa. Vďaka svojim výkonom si vybojoval miestenku v reprezentácii a v roku 1977 sa predstavil na medzinárodných pretekoch Družba v rumunskom Snagove, kde so Štefanom Mrázom obsadil v C2 deviate miesto. Po roku 1978 nastúpil na základnú vojenskú službu do AS Dukla Trenčín, kde pôsobil do roku 1982. Bol aj v užšej príprave na Olympijské hry do Moskvy, kde sa však nakoniec nenominoval. Kariéru po prvýkrát ukončil v roku 1982, ďalšie dva roky pôsobil ako tréner v Novákoch. Po tridsiatich rokoch však prišiel veľký návrat a úspechy v kategóriách masters.
„Vďaka návratu ku kanoistike sa cítim zdravotne lepšie. Zhodil som desať kíl a cítim sa oveľa lepšie. Rovesníkom by som rád odkázal, že šport sa dá robiť aj vo vyššom veku. Nemusí to byť kanoistka a vôbec nie na vyššej úrovni, dôležité však je, aby človek stále niečo robil. Vďaka športu sa môže každý odreagovať a zabudnúť na každodenné problémy,“ uzavrel nový majster sveta Milan Šišmiš.
Svetový pohár – Maďarsko, Győr:
1. Milan Šišmiš (KRK Nováky) 1:43:01
2. Christoph Machinski (Nemecko) 1:43:58
3. Andráš Pataki (Maďarsko) 1:46:25