PRIEVIDZA. Za židovskou kultúrou na Slovensku je názov výstavy, ktorú dnes, 9. septembra, v pamätný deň obetí holokaustu, sprístupnili v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi.
Na dvoch desiatkach rozmerných dokumentárnych fotografií približuje súčasný život, kultúru a tradície tejto komunity na Slovensku. Regionálne kultúrne centrum ju pripravilo v spolupráci so Židovským kultúrnym inštitútom a Židovským komunitným múzeom v Bratislave.
Snímky bez zločinov
„Pôvodne sme výstavu pripravili vlani pod názvom Sme tu! We are here! v Bratislave. Cieľom bolo prezentovať židovskú kultúru a súčasný život tejto komunity. V Prievidzi sme ju po dohode s kultúrnym centrom inštalovali prvýkrát mimo Bratislavy. Doplnili sme ju preto aj o niektoré rituálne predmety, ktoré Židia používajú pri slávnostných príležitostiach v synagógach alebo doma,“ vysvetlil jeden z kurátorov výstavy, riaditeľ Židovského komunitného múzea Maroš Borský.
Zdôraznil, že výstava, hoci je sprístupnená v pamätný deň na holokaust, neprináša historické fotografie z týchto zločinov. Je zameraná na poznávanie židovskej kultúry, ktorá bola nielen na Slovensku, ale vo veľkej časti Európy počas 2. svetovej vojny zničená.
„Sú to teda obrázky zo súčasnosti, čo považujem za pozitívny aspekt,“ dodal kurátor.
Obrady aj zábava
Návštevníci si na fotografiách môžu pozrieť, ako žije židovská komunita, čo ju spája, aké obrady používa, ako sa zabáva, ako jej členovia rozvíjajú tradície. Nechýbajú napríklad zábery zo svadby, ktorá sa koná na dvore synagógy pod svadobným baldachýnom, alebo z obradu Bar micva, dôležitého pre židovského chlapca, keď vo veku trinásť rokov dosiahne náboženskú dospelosť a prvýkrát môže čítať z Tóry.
Oboznámia sa aj s tradíciou rituálnej obriezky alebo pravidiel viažucich sa k pohrebu. Sú tam však aj zábery z rôznych spoločenských podujatí a hudobných vystúpení. Vo vitrínkach sú vystavené rituálne predmety ako napríklad modlitebná knižka Sidur, modlitebný šál Talit, hudobný nástroj z baranieho rohu Šofar, plášť na Tóru, osemramenný svietnik na sviatok Chanuka, vrecko na macesy a iné.
Súčasťou výstavy sú aj dve prednášky. Prvú pri otvorení výstavy mal kurátor Borský. Druhú pripravuje na 17. septembra pre záujemcov miestny historik a archivár Múzea Bojnice Erik Kližan. Predstaví dejiny Židov na hornej Nitre.
S cieľom prezentovať aj židovskú hudobnú kultúru vystúpi 25. septembra na Námestí slobody v Prievidzi hudobná skupina Pressburger Klezmer Band.
Výstava potrvá v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi do 2. októbra.
