BOJNICE. Takmer každé leto počas turistickej sezóny upozornia ľudia na nepeknú vizitku Bojníc – priestranstvo pred kúpaliskom Čajka. Nevzhľadné a ošarpané predajné stánky nerobia mestu dobré meno.
Zaujímali sme sa, kto je za priestor zodpovedný. Ukázalo sa, že problém je širší a súvisí aj s celkovou modernizáciou kúpaliska Čajka.
Kritizujú predaj pozemku
Bojnická radnica si uvedomuje, že predajné miesta v meste sú terčom kritiky ľudí, preto ešte v apríli, teda pred sezónou, zvolala všetkých správcov trhovísk. Požiadala ich o skultúrnenie a úpravu trhových miest.
„Na rokovaní bol aj zástupca spoločnosti Čajka Bojnice, ktorá spravuje priestranstvo pred kúpaliskom. Dostali sme prísľub, že zjednotia farebnosť stánkov a zabezpečia väčší poriadok na trhovisku,“ informoval prednosta Mestského úradu v Bojniciach Daniel Palacka.
Samotný správca plochy pred kúpaliskom, teda spoločnosť Čajka Bojnice, si uvedomuje, že ide o zanedbané miesto. Argumentuje však, že riešenie vstupu na kúpalisko je súčasťou prestavby celého areálu a investičnej výstavby, na ktorú však doteraz nikdy nedostala súhlasné stanoviská od kompetentných úradov.
„Problémom tiež je, že mesto predalo v tomto priestore vlani pozemok a v súčasnosti predáva ďalší. Upozornili sme ich, aby tak nerobili, pretože majú strategickú polohu a ich predaj znemožňuje veľké investície na týchto miestach,“ vyhlásil predseda predstavenstva spoločnosti Čajka Bojnice Slavomír Eliaš.
Mesto reagovalo, že firma mohla podať ponuku v rámci verejnej obchodnej súťaže. Palacka spresnil, že „vlani predaný pozemok je súčasťou parkoviska vedľa štátnej cesty a nie trhového miesta priamo pred kúpaliskom, kde je neporiadok.“
Plánujú aj zábavný park
Čajka Bojnice sa podľa Eliaša plánmi sa rozsiahlu rekonštrukciou areálu kúpaliska a jeho okolia zaoberá už desať rokov, zatiaľ však naráža na nesúhlasné stanoviská hlavne Pamiatkového úradu.

„Predložili sme šiesty, posledný návrh riešenia, ktorý predpokladá výstavbu krytého aquparku a naň priamo napojených sedemsto ubytovacích miest. Išlo by o investíciu v hodnote päťdesiat miliónov eur,“ priblížil Eliaš.
Okrem toho plánujú na tento areál nadviazať zábavným parkom, ktorý by bol pozdĺž chodníka od vstupu n akúpalisko až k zámku. Išlo by o investíciu za 9,2 milióna eur.
Stanoviská od zainteresovaných organizácii podľa Eliaša „v zásade pripúšťali investičnú výstavbu, ale v taktom rozsahu, členení a s obmedzeniami, ktoré sú z hľadiska budúcej prevádzky, užívateľských okolností, ekonomiky a atraktívnosti z nášho pohľadu neprijateľné.“
Usmerňujú, nenariaďujú
Pamiatkari potvrdili, že Čajka Bojnice predložila v minulosti viacero investičných a architektonických návrhov, nespĺňali však podľa nich podmienky určené pre ochranné pásmo v Bojniciach.
„Rozsiahlym budovaním veľkých pôdorysových a výškových rozmerov a zastavanosťou územia Čajky by došlo k narušeniu alebo zániku niektorých ochranných pohľadových uhlov na dominujúce národné kultúrne pamiatky či k narušeniu siluety a panorámy mesta,“ vysvetlila Lívia Reháková z prievidzského pracoviska Krajského pamiatkového úradu Trenčín.
Doplnila, že v súčasnosti pamiatkari hľadajú také riešenie, ktoré by naplnilo investičné plány investora a spĺňalo požiadavky na ochranu tohto územia.
Reháková tiež upozornila, že ich doterajšie negatívne postoje k rozsiahlym zámerom spoločnosti Čajka Bojnice nemajú žiadny vplyv na úpravu súčasného vstupu na kúpalisko.
„Na aprílovom stretnutí, ktoré zvolalo mesto, sme apelovali aspoň na zjednotenie vzhľadu stánkov, ich farebnosti a odstránenie stánkových plachiet s reklamnými logami. Môžeme však len usmerňovať, nemôžeme nariaďovať, pokiaľ nejde o národnú kultúrnu pamiatku,“ uzavrela Reháková.