PRIEVIDZA. Prázdninové stredy do múzea v Prievidzi prilákali tentoraz nielen deti s rodičmi, ale aj mládež zo šperkárskeho krúžku z prievidzského centra voľného času. Spolu s lektormi vytvárali mince pre vymyslené detské kráľovstvá a republiky. Predlohou im boli historické platidlá, ktoré múzeum vystavuje vo svojich priestoroch.
Správkyňa numizmatických zbierok Anna Čechová deťom prezradila, že na našom území boli najstaršie keltské strieborné mince, takzvané biateky. Po prvýkrát sa na nich objavil nápis kniežat hlavných keltských kmeňov v slovenčine.
„Biateky má Hornonitrianske múzeum ukryté v zbierkach v depozitári, no návštevníci si môžu pozrieť vystavené mince od panovníka Bélu tretieho z rodu Arpádovcov až po habsburský rod,“ informovala.
Múzeum má v depozitári vyše dvadsaťpäťtisíc mincí od dvanásteho až po začiatok dvadsiateho storočia. Mince rôznych panovníkov sa líšia. Niektoré sú medené, iné strieborné či zlaté.
Lektor Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi Ján Vingárik sa s deťmi pokúsil vyrobiť razidlo. Dozvedeli sa, že je zrkadlovým obrazom výslednej mince.
„V podstate sú to pečiatky. Skutočné razidlá z kovu by sa nám nepodarilo spraviť,“ vysvetlil.
Obrázok mince si deti predkreslili na pauzovací papier, cez ktorý do penovej gumy prerážali predkreslený motív. Vznikla priehlbina, ktorá sa dala po namočení do farby otlačiť na papier. Gumu prilepili na drevenú kocku a vzniklo originálne razidlo.
„Deti majú viac pokusov, lebo raz otlačia viac farby, inokedy menej. Najkrajšie výtlačky si vystrihnú a obe strany zlepia. Vytvoria tak originálnu mincu,“ doplnil Vingárik.

Michal z Veľkej Čausy prišiel do múzea s deťmi zo šperkárskeho krúžku z prievidzského centra voľného času. Zhmotniť vlastné nápady do skutočného výtvoru ho baví.
„Na mincu som vyryl iniciály svojho mena, rok výroby 2015 a vavrínové listy.“ Priznal, že tie sa mu kreslili a vyrývali najťažšie. Pochválil sa tiež, že v tábore už vyrábali aj šperky a brošne.
Na záver tvorivých dielní všetky deti dostali sadrové odliatky našich skutočných mincí. Vymaľovali ich zlatou a striebornou farbou. Za odmenu ešte získali plagát s euromincami všetkých štátov Európskej únie.