BOJNICE. Včelári sa koncom augusta stretli v Bojniciach na podujatí Medové leto. Ponúkali med a iné včelie produkty, propolis či medovinu. V stánkoch návštevníkov lákali chutné krásne zdobené medovníky. Pripravený bol aj program pre deti. Svoju šikovnosť predviedli v hode peľového zrnka do papierového úľa. Kto chcel, mohol sa už teraz zásobiť medom na zimu.
Sezóna bola dobrá
Predseda včelárskej spoločnosti Jána Čajdu v Prievidzi včelár Štefan Topor má dvesto včelstiev na piatich stanovištiach. Venuje sa nielen výrobe medu, ale aj genetike a chovu včelích matiek. Podľa jeho slov je v celosvetovom meradle veľký úbytok včiel, keďže negatívne reagujú na znečistenie prostredia. V prírode majú nenahraditeľnú úlohu opeľovača.
Po minulom daždivom a pre včelárov zlom roku prišiel vydarený. Hornú Nitru obišli veľké lejaky a búrky. Hoci bola Veľká noc studená a včely nevychádzali z úľov, príroda sa spamätala a včelám sa darilo. Včelári sú spokojní a ceny medu zostanú na minuloročnej úrovni. Dokonca sa zvýšila jeho produkcia.
„Med by sme mali konzumovať z nášho prostredia od včelárov z hornej Nitry,“ tvrdí Štefan Topor. Ak sa ľudia rozhodnú pre med zo supermarketov, nevedia, čo všetko je v ňom namiešané. Podľa jeho slov je dovezený med nekvalitný. Obsahuje zmes medov z Európskej únie a celého sveta.

Med je zdravý
„Denne by sme mali zjesť aspoň lyžicu medu. Obsahuje totiž minerály, aminokyseliny, vitamíny, stopové prvky a ďalšie zdraviu prospešné látky. Má energiu, dopĺňa organizmu, čo potrebuje,“ zdôraznil predseda včelárskej spoločnosti.
V poslednom období počet včelárov klesá. Nie každý môže chovať včely. Jed obsiahnutý v ich žihadle spôsobuje alergické reakcie a pre niektorých môže byť až smrteľný. Preto veľa zo začiatku nadšených včelárov s touto záľubou končí.
Výnimky sa nájdu
Včelárstvo očarilo aj bývalého basketbalistu Viliama Ridzoňa. Po skončení aktívnej športovej kariéry sa začal venovať chovu včiel. Nie je veľkým producentom. Ako priznal, je to pre neho najmä hobby. Med vyrába hlavne pre vlastnú spotrebu. Momentálne má osemnásť včelích rodín vo Chvojnici. Prezradil, že sám dokáže za rok zjesť až štyridsať litrov medu.
„Med je pre mňa každodenná potreba, s manželkou cukor už vôbec nepoužívame. Prikrmujeme ním iba včely,“ povedal.
Hoci sa Ridzoň venoval športovej kariére, včelárske korene nezaprie. „Otec aj dedo boli včelári, naše prvé včely ešte v šesťdesiatom štvrtom doviezol dedo z Hronca do Chvojnice. Sú tam medvede, ale keďže mám dvaapolmetrový plot a psa na záhrade, tak nie sú problémy,“ priblížil.
Paradoxne, hoci je Chvojnica v nadmorskej výške šesťsto metrov, darí sa mu v pestovaní broskýň. Na záhrade má množstvo ovocných stromov, ktoré nerodili, aj keď bolo dobré počasie. Včely sa rozhodol chovať práve preto, aby mal úrodu ovocia. Podarilo sa.
