LETNÁ SÚŤAŽ S HORNONITRIANSKYM MÚZEOM
Počas leta vám prinášame tretí ročník súťaže, ktorú pre vás pripravilo Hornonitrianske múzeum v spolupráci s MY Hornonitrianskymi novinami. V letných vydaniach regionálneho týždenníka budeme uverejňovať zaujímavé články z histórie regiónu. Tentokrát sa zameriame na témy súvisiace so sedemdesiatym výročím ukončenia druhej svetovej vojny.
Zapojte sa do našej letnej súťaže a hrajte každý týždeň o knihu Šport a telesná výchova na hornej Nitre od prievidzskej neziskovej organizácie Orchidamos Slovakia.
PRIEVIDZA. Po vypuknutí SNP 29. augusta 1944 začal 13. septembra 1944 nemecký útok na Prievidzu a nasledujúci deň za podpory lietadiel, delostrelectva a tankov pokračoval na Nováky, Nitrianske Pravno a okolité dediny.
Obyvateľstvo buď bolo evakuované, alebo kopalo obranné zákopy okolo obcí. Spätne útočilo lietadlo partizánov na delostrelecké postavenia Nemcov, napríklad nad Kaniankou bola zostrelená nemecká stíhačka, ktorá spadla v chotári Lazian.
Nemali sa ako brániť
V predposlednom roku druhej svetovej vojny sovietska a rumunská armáda s 1. československým armádnym zborom po ťažkých bojoch 6. októbra 1944 prekročili Dukliansky priesmyk.
Vojská ZSSR začali oslobodzovať Československo obcou Kalinov na východe Slovenska 21. septembra 1944. Nemeckí vojaci v úsilí obrániť svoje pozície začali s budovaním obranných opevnení a protitankových zákopov.
V Prievidzi museli od 24. januára do 5. marca 1945 na kopanie zákopov nastúpiť všetci muži vo veku 16 až 60 rokov. V tomto období začalo bombardovanie regiónu ruskými lietadlami. Nemci nemali v Prievidzi protileteckú obranu, a tak útoky neopätovali zostrelením lietadiel.
Nad Prievidzou preletelo 25. februára 1945 o 19.25 h lietadlo zhadzujúce trhajúce stokilové bomby po toku rieky Handlovky a zároveň strieľalo z palubných zbraní. Zranený nebol nikto a ani jedna zo štyroch nájdených padnutých bômb nezasiahla žiaden objekt.
Určené boli na likvidáciu mostov na rieke, no po tme minuli ciele, tri z nich sa zaryli do zeme a neexplodovali. Jedna padla 20 m od železobetónového mostu na trase do Sebedražia, ďalšie tri v okolí železobetónového mostu na ceste do Novák. Správa žandárskej stanice v Prievidzi pre Ministerstvo národnej obrany, ktorej originál sa nachádza na MV SR - Štátny archív v Nitre, pobočka Bojnice, dokladá, že jedna z nich explodovala na hradskej, dva metre od brehu, asi päťdesiat metrov pred mostom. Črepiny a kamene zasiahli obytné domy v širokom okolí i továreň Karpatie, ktorým poškodili strechy, okná, povaly a steny domov. Vzniknutú škodu odhadli na desaťtisíc korún. Neexplodované bomby boli zneškodnené „nemeckou brannou mocou“.
Priemyselné ciele
Po mesiaci začalo intenzívnejšie ruské bombardovanie celého okresu, sústredené na väčšie priemyselnejšie oblasti. Prvý deň, 24. marca bola bombardovaná Handlová, Poluvsie a Nitrianske Pravno. Ráno o 8.20 štyri lietadlá zhodili šestnásť bômb na Handlovú, pričom dvanásť ľudí zabili a pätnásť zranili, zničili štyri domy a desať poškodili.
Na obed osem lietadiel devätnástimi bombami zabilo v Poluvsí jedenásť ľudí a toľko isto zranili, pričom úplne alebo čiastočne poškodili šestnásť domov. Následne spustili osem bômb na Nitrianske Pravno, kde osem ľudí zabili a šestnásť zranili, úplne zničili jeden dom a viacero poškodili.
Opätovný nálet nad obcou na druhý deň o 11.30 h usmrtil desať ľudí. V tento deň štyri lietadlá bombardovali aj Prievidzu, ktorá však mala väčšie šťastie, nakoľko dvanásť zhodených bômb padlo prevažne mimo obce a zasiahlo len dva domy.
Ekonomicky dôležitá Handlová bola terčom útoku deviatich lietadiel aj 26. marca 1945 o 7.45, zameraných na chemickú továreň i obydlia robotníkov v kolónii.
V tento deň pri bombardovaní v Poluvsí a Nitrianskom Pravne okrem materiálnych strát bolo zabitých pätnásť ľudí. Ďalší nálet na Prievidzu 29. marca o 11.10 sa prekvapivo upriamil na civilné obyvateľstvo, keďže objekty využívané nemeckou armádou a ani práve vyložený transport nemeckých vozidiel, tankov a diel na železnici nebol zasiahnutý ani ostreľovaný z palubných zbraní. Zo štyridsiatich deviatich bômb päť nevybuchlo, no ostatné zabili dvanásť civilov a troch nemeckých vojakov, po štyroch civilov a vojakov ťažko ranili, dvanásť obytných domov zničili a stodvadsať značne poškodili.
Nitrianske Pravno pri bombardovaní 1. apríla malo síce výrazné materiálne straty, ale nie ľudské obete.
Posledný útok Červenej armády na okres sa začal 4. apríla 1945. V popoludňajších hodinách prekvapujúcemu manévru sto dvadsiatich vojakov druhého ukrajinského frontu a prvej Rumunskej armády velil A. V. Kozliakovský. Ich víťazstvo znamenalo oslobodenie okolia Prievidze a v nasledujúcich dňoch celej hornej Nitry od nemeckej okupácie.
Jaroslava Kupčoková
Súťaž
Otázka: Kedy bolo najničivejšie bombardovanie Prievidze?
Odpovede posielajte do redakcie na Ulici Mišíka 6 do piatka 28. augusta do 12. h. Priložte súťažný kupón spolu s vaším menom a adresou. Meno víťaza sa dozviete na budúci týždeň.
Minulý týždeň ste mali odpovedať na otázku: V ktorý deň fašisti v krčme vypočúvali a mučili chlapov z Cigľa?
Správnu odpoveď - 13. januára 1945 - poslal aj Dominik Gašparovič z Lehoty pod Vtáčnikom. Výhra ho čaká v redakcii.