HORNÁ NITRA. Cestu prvej triedy spájajúcu Handlovú, Prievidzu a Nováky opravujú cestári už takmer pol roka. Dopravu počas pracovných dní riadia robotníci ručne, cez víkendy musia vodiči dodržiavať prenosné dopravné značenie. Na zúžených úsekoch, najmä na mostoch, určuje prednosť v jazde a označuje jazdné pruhy. Vodiči z regiónu jazdiaci po trase každý deň si zvykli a dávajú si pozor. Problém majú najmä návštevníci regiónu.

Milan z Liberca prišiel na hornú Nitru s rodinou na výlet do Bojníc. Po opravovanej ceste išli v noci, keď je horšia viditeľnosť. Nevedel, kadiaľ má autom ísť. V niektorých úsekoch mal pocit, že sú vytvorené tri jazdné pruhy. „Ešte šťastie, že šlo pred nami auto s prievidzským evidenčným číslom. Tak som sa ho držal,“ vysvetlil.
Dopravné značenie je podľa slov hovorkyne Slovenskej správy ciest Zuzany Hromcovej osadené v zmysle vypracovanej projektovej dokumentácie, odsúhlasenej Krajským dopravným inšpektorátom a Obvodným úradom Trenčín.
„Zatiaľ sme sa nestretli so situáciou, že by vodiči nerešpektovali dopravné značenie a prešli by do protismeru, hoci takáto situácia môže pre ich nepozornosť nastať,“ priznala.
Vodiči ničia značky
Dopravné značenie naprojektovala prievidzská spoločnosť AD značenie. Konateľ Miloš Souček zdôraznil, že nedodržiavanie dopravných značiek ovplyvniť nevedia. Vodiči sú podľa jeho slov nedisciplinovaní a cez dopravné značky konkrétne cez smerovacie dosky často prechádzajú. Najmä kamióny alebo poľnohospodárske stroje značky kolesami ničia.
„Od začiatku prác našej firme poškodili a odcudzili okolo päťsto dopravných smerovacích dosiek, mnohokrát aj so stojanmi,“ vysvetlil a doplnil, že niektorí vodiči sa snažia zvalenú značku postaviť a osadia ju inde alebo ju nechajú poškodenú na zemi.
Osadenie dopravných značiek denne kontrolujú pracovníci firmy a vzniknuté nedostatky operatívne odstraňujú. Souček zdôraznil, že nie je v ľudských silách riešiť niektoré úseky okamžite, značky totiž poškodzujú najmä vo večerných hodinách počas víkendov aj chodci.
Semafory nedoplnia
Dopravné značenie a spôsob regulácie dopravy sa nepozdáva prievidzskej rodáčke Žanete, ktorá na Slovensko pricestovala z Anglicka autom aj s rodinou.
„Neviem, prečo nemohli osadiť na ceste semafory. Cez víkend autá nerešpektujú prednosť v jazde, keď tam nie sú pracovníci a nepúšťajú autá,“ posťažovala sa.
Cestu z Prievidze do Handlovej počas dovolenky prešla s rodinou niekoľkokrát a podľa jej slov na západe by takto situáciu určite neriešili.
Ako povedala Zuzana Hromcová cestári nad osádzaním semaforov neuvažujú, pretože dopravné značenie sa neustále mení.
„Ručné riadenie je síce drahšie ako svetelná signalizácia, ale dá sa prispôsobiť okamžite danej situácii,“ vysvetlila.
Riadiť dopravu ručne pracovníkmi sa rozhodli preto, aby bola premávka plynulejšia. Počas pracovného týždňa je na ceste podľa potreby osem až dvadsať pracovníkov, ktorí autá púšťajú na zúžených úsekoch.
„V prípade osadenia prenosnej svetelnej signalizácie by vozidlá v určitých intervaloch stáli aj vtedy, keby oproti nič nešlo,“ doplnil Miloš Souček.
Všetci vodiči musia rešpektovať osadené dopravné značenie, hlavne dodržiavanie povolenej rýchlosti. Vďaka zníženej rýchlosti stihnú sledovať značky a dať prednosť v jazde oproti idúcemu autu.
Súčasné riešenie sa podľa kompetentných do konca stavebných prác meniť nebude. Musela by nastať mimoriadna dopravná situácia. Práce by mali byť hotové do novembra tohto roka.