PRIEVIDZA. Vyšetrovanie exposlanca Smeru Vladimíra Jánoša sa ani po piatich mesiacoch neskončilo. Kedy by policajti mohli podozrenia z domáceho násilia uzavrieť, nechce prokuratúra povedať.

„Vyšetrovateľ vykonáva procesné úkony. Podrobnejšie informácie v tomto štádiu nebudeme poskytovať,“ odpovedal hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne Marián Sipavý.
Jánoša obvinili z týrania manželky začiatkom marca. Jedným z dôkazov boli aj nahrávky, na ktorých sa jej vulgárne vyhrážal. Po prevalení kauzy Jánoš zložil funkciu poslanca aj šéfa pobočky Smeru v Prievidzi. V parlamente bol dovtedy podpredsedom výboru pre ľudské práva.
Čižnár nekomentuje
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorý na začiatku kritizoval málo razantný postup polície voči poslancovi, v piatok neodpovedal, či je spokojný s pokračovaním vyšetrovania. „Dozor v tejto trestnej veci vykonáva Okresná prokuratúra v Prievidzi,“ reagovala na otázku Čižnárova hovorkyňa Andrea Predajňová.
Keď súd Jánoša na základe obvinenia odmietol vziať do vyšetrovacej väzby, trenčianska prokurátorka Dagmar Budinská na to reagovala, že ak by išlo o obyčajného človeka, skončil by za mrežami. Súd však exposlanca prepustil na kauciu 20-tisíc eur a krajský súd verdikt potvrdil.
Prokuratúra potom 10. apríla poslala ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi (nominant Smeru) podnet na podanie mimoriadneho dovolania, na základe ktorého by o väzbe Jánoša rozhodol Najvyšší súd.

Mlčí aj Borec
Borec o podaní dovolania doteraz nerozhodol. „Keď takéto rozhodnutie padne, budeme o ňom médiá informovať,“ reagoval hovorca rezortu spravodlivosti Pavol Kubík. Na podanie dovolania má Borec polročnú lehotu.
Odďaľovanie rozhodnutia nahráva Jánošovi. Každý ďalší deň na slobode totiž slušným správaním preukazuje, že na jeho väzbu už nie je dôvod.
Zlyhania bez trestu
Prvé trestné oznámenie pre týranie podala Jánošova exmanželka ešte v roku 2005. Polícii nahlásila, že sa jej manžel vyhrážal so zbraňou v ruke. Polícia vtedy prípad odmietla vyšetrovať, keďže podnet na druhý deň stiahla. Prečo sa tak rozhodla, policajti nepreverovali.
Zbrane Jánošovi zaistili až po obvinení v marci tohto roka. Za chyby pri riešení prípadu nebol nikdy nikto potrestaný.
Linku pre obete rozšíria
Generálna prokuratúra po kauze exposlanca Jánoša zriadila pre obete telefonickú linku. Plánuje ju rozšíriť.
BRATISLAVA. Takmer 330 hlásení o podozrení z týrania riešila Generálna prokuratúra od polovice marca. Vtedy pre obete spustila tiesňovú telefonickú linku a zriadila aj špeciálnu emailovú adresu. Hlásenia idú na príslušné krajské prokuratúry, ktoré sa nimi ďalej zaoberajú.
Hlasové záznamy a emaily vyhodnocuje trestný odbor Generálnej prokuratúry. Jeho pracovníci posudzujú, či ide o trestné oznámenie, alebo podnet na preskúmanie postupu orgánov činných v trestnom konaní v konkrétnej veci.
Každý kraj má mať vlastnú linku
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár tvrdí, že pre operatívnejšie vybavovanie podnetov zvažuje v blízkej budúcnosti zaviesť linku na každej krajskej prokuratúre. „Podnety a včasnosť ich vybavovania budeme pravidelne kontrolovať,“ dodal.
Jeden z prvých prípadov nahlásených na novozriadenej linke Generálnej prokuratúry bol z Prievidze, odkiaľ je aj stíhaný exposlanec Jánoš. Zatelefonovala ho žena, ktorej sa syn vulgárne vyhrážal zabitím. V minulosti už napadol a okradol starú mamu, s ktorou bývali v spoločnej domácnosti. Bol za to aj odsúdený.
Väzba namiesto kaucie
„Okresná prokuratúra v Prievidzi nahrávku odstúpila obvodnému oddeleniu polície, aby zabezpečilo okamžité preverenie uvedených skutočností,“ povedala hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová.
Trestné oznámenie polícia s oznamovateľkou spísala ešte v ten istý deň, 24. marca. Muža obvinila z nebezpečného vyhrážania 10. apríla a súd ho vzal do väzby z obavy, že bude v trestnej činnosti pokračovať. Rozhodoval Okresný súd v Prievidzi, ktorý sa v Jánošovom prípade uspokojil s 20tisícovou kauciu.
Číslo linky Generálnej prokuratúry je 0800 300 700. Emailová adresa je tyranie@genpro.gov.sk.