PRIEVIDZA. Polícia registruje nové prípady podvodov, pri ktorých prišli o peniaze hlavne dôchodcovia. Preto ich opätovne vyzýva, aby pri kontakte s cudzími ľuďmi boli opatrní, pretože môže ísť o podvodníkov.
Známy je nedávny prípad z Chrenovca-Brusna, keď sa domov k 79-ročnej dôchodkyni dostal Jiří z Ostravy aj s údajnou pomocníčkou. Tvrdil, že musia odpísať údaje z elektromera. Podvodník využil nepozornosť starenky a zo skrinky v kuchyni jej ukradol peňaženku s peniazmi a osobnými dokladmi. Celkovo jej spôsobil škodu 332 eur.
Podvody cez telefón
V súčasnosti polícia zaznamenáva aj prípady, keď neznámi ľudia volajú seniorom na pevnú linku alebo mobil a predstavujú sa v telefóne ako ich príbuzní alebo známi, najčastejšie ako vnuk, vnučka, brat alebo syn.
„Žiadajú požičať peniaze na rôzne účely, napríklad kúpu auta, nehnuteľnosti, či na vyplatenie dlhu. Ubezpečujú ich, že peniaze v krátkej dobe vrátia. Páchatelia volajú niekoľkokrát za sebou, aby znemožnili seniorovi preveriť, či naozaj volá jeho skutočný príbuzný alebo známy,“ priblížila praktiky podvodníkov trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová.
Ak dôchodca nemá doma peniaze, sú mu ochotní poslať aj taxík, aby ich išiel vybrať do banky. Neskôr tvrdia, že pre zaneprázdnenosť nemôžu prísť pre peniaze osobne, a preto posielajú kolegu, asistentku alebo niekoho iného.
„Odporúčame preto seniorom, aby si vždy overili, či naozaj volá ich skutočný príbuzný. Peniaze by určite v žiadnom prípade nemali dávať cudzím osobám, aj keď tvrdia, že ich posiela ich príbuzný,“ upozornila hovorkyňa.
Darčeky a zľavy
Páchatelia však oslovujú seniorov aj s rôznymi vymyslenými príbehmi a zámienkami, len aby od nich vylákali peniaze, neraz aj celoživotné úspory.
„K najznámejším legendám patrí, že páchatelia vystupujú ako pracovníci elektrární, vodární, plynární, sociálnych úradov či iných inštitúcií a prišli vrátiť preplatok, vyplatiť sociálny príspevok, zvýšiť dôchodok alebo kontrolujú stav elektromeru a podobne. Tiež vystupujú ako cudzinci, ktorí sa pýtajú na cestu do nemocnice a následne pýtajú peniaze na operáciu ich príbuzného, ktorý mal dopravnú nehodu a leží v nemocnici v kritickom stave,“ priblížila Antalová.
Varovala, že podvodníci často vystupujú aj ako rôzni predávajúci a na ponúkaný tovar, napríklad vlnené prikrývky, masážne stroje či zdravotnícke pomôcky ponúkajú výrazné zľavy alebo darčeky zadarmo.
Polícia upozorňuje seniorov, že v spomínaných prípadoch sa snažia podvodníci získať si ich dôveru, usilujú sa dostať do ich príbytkov a nenápadne zisťujú miesto uloženia ich úspor. Dokážu ich obrať nielen o peniaze, ale aj šperky a ďalšie cennosti.
Antalová vyzýva seniorov, „aby nepúšťali neznáme osoby do svojich príbytkov, neboli s nimi osamote a neukazovali alebo nevyberali pred nimi peniaze, pretože páchatelia ovládajú veľa spôsobov, ako odlákať ich pozornosť a v nestráženej chvíli im ukradnú celoživotné úspory.“