BOJNICE. Nerovnosť múru v blízkosti budovy mestskej polície si všimlo viacero Bojničanov. Podľa niektorých sa hradby neustále nakláňajú smerom na panelovú cestu. V hradbách vzniklo aj viacero veľkých prasklín.
„Múr je v pohybe a je otázkou času, kedy sa zrúti. Na vine je množstvo nákladných áut, ktoré ulicou prejdú na staveniská nad mestom. Kompetentní by sa mali problémom zaoberať, kým nebude neskoro a niekoho nezraní,“ myslí si jeden z obyvateľov mesta.

Múr už prehliadol statik a člen stavebnej komisie Miroslav Svítok, na problém upozornil aj vedenie mesta. Odporučil obhliadku múru a zabezpečenie opatrení, ktoré by zabránili jeho pohybu.
Hradby však patria štátu a ich správu má na starosti Slovenské národné múzeum, respektíve bojnický zámok.
„Na základe statikovho upozornenia sme vyzvali správcu hradného múru, aby zmapoval stav opevnenia a vykonal potrebné kroky,“ informoval prednosta bojnického mestského úradu Daniel Palacka.
Zámok statické narušenie odmieta
V zámku sú o technickom stave hradieb informovaní. Podľa vedúceho oddelenia údržby a investícií zámku Mikuláša Letavaya má táto časť opevnenia za sebou rekonštrukciu v sedemdesiatych rokoch minulého storočia a po statickej stránke nevykazuje poruchy.
„Optický pocit nezainteresovaného návštevníka môže vzbudzovať dojem, že opevnenie sa nakláňa, ale musíme konštatovať, že jeho súčasný stav je od spomínanej rekonštrukcie stabilný.“
Tvrdí, že počas opráv mohla byť niektorá časť hradieb stabilizovaná v mierne naklonenom stave. Statické nedostatky však odmieta.
„Po stavebno-technickej stránke opevnenie vykazuje viaceré nedostatky, najmä koruna opevnenia. Spôsobené sú pravdepodobne použitím materiálov, ktoré nemali dostatočnú pevnosť a životnosť na zaťaženie poveternostnými vplyvmi, akými je koruna opevnenia zaťažená,“ pripustil.
Statik: Hrozba existuje
Podľa statika Miroslava Svítka nie je stav hradieb v tejto chvíli príliš vážny, no podľa jeho slov je nutné múr pozorovať a prípadne geodeticky zamerať jeho súčasný stav a v časových odstupoch aj jeho tvarové zmeny.

Podľa neho totiž existuje hrozba, že sa bude múr naďalej nakláňať a stratí stabilitu. „Predpokladám, že súčasný stav sa v priebehu ďalšieho obdobia bude zhoršovať. Skutočný rozsah pohybu je však možné odsledovať len geodetickým zameraním,“ vysvetlil a doplnil, že „pohyb hradieb môžu ovplyvniť neustále otrasy a predpokladaná konsolidácia základovej pôdy pod a pri hradnom múre, ako aj prípadné poruchy kanalizačného potrubia v línii hradieb na Rekreačnej ulici.“
Pripustil, že vplyv na nakláňanie hradieb má aj zvýšená frekvencia nákladnej dopravy spôsobená výstavbou nad mestom, ale aj extrémne klimatické podmienky v posledných rokoch.
V súčasnosti podľa jeho názoru nie je nevyhnutné vykonať predbežnú sanáciu múru, ale problém si vyžaduje komplexné riešenie, ktoré by malo byť výsledkom výskumu, ktorý by určil presné príčiny naklonenia hradieb.
„Neodkladne preto navrhujem zabezpečiť pozorovanie a zameranie súčasného stavu naklonenia hradného múru. V existujúcich prasklinách treba pozorovať stav pomocou sadrových terčov, ktoré nám pomerne rýchlo odpovedia na otázku, či sú v súčasnosti hradby v pohybe,“ doplnil.
Na riešenie nemajú peniaze
Zámok podľa Letavaya tento problém rieši dlhodobo a v rámci svojich možností. V roku 2004 dal vypracovať architektonicko-historický výskum opevnenia, spracoval aj projekt pre stavebné povolenie na jeho obnovu. Odvtedy sa márne snaží na rekonštrukciu získať peniaze zo štátu aj európskych fondov.
Slovenské národné múzeum nemá záujem naďalej sa o hradby starať, preto ich vyhlásilo za trvalo prebytočný majetok. „Máme za to, že mestské opevnenie ako mimoriadne významný urbanistický prvok mesta patrí do jeho správy,“ povedal Letavay.
O prevode majetku s mestom múzeum rokovalo, no neúspešne. Preto zámku neostáva iné, ako ďalej zháňať na opravu peniaze. „Predpokladáme investíciu vo výške jedného milióna eur, v súčasnosti čakáme na nové výzvy, do ktorých podáme žiadosti.“
Údržba hradieb zo strany zámku je priamo úmerná množstvu peňazí, ktoré na tieto aktivity má. „Napriek opakovaným požiadavkám na zabezpečenie rozpočtu múzea na údržbu opevnenia od nadriadených orgánov a napriek našim snahám o získanie mimorozpočtových zdrojov, sa v tejto časti rozpočtu opakovane vyskytuje nula eur,“ doplnil.