ZEMIANSKE KOSTOĽANY/COLORADO. Štefan Karak sa na neuveriteľne náročný ultramaratón pripravoval najskôr v hypobarickej komore, momentálne však je už v USA, kde sa snaží čo najlepšie aklimatizovať.
Ako prvý Slovák
Štefan Karak sa ako prvý Slovák kvalifikoval na prestížny ultramaratón „Leadville 100“, ktorý sa bude bežať v americkom Colorade. Je to beh v národnom parku s dĺžkou 164 kilometrov s prevýšením 5 500 metrov a vo veľkej nadmorskej výške. Štart je vo výške 3 100 metrov nad morom (o 450 metrov vyššie, ako je Gerlach), najvyšší bod trate, cez ktorý sa beží dvakrát, je vo výške takmer štyritisíc metrov.
Šesťdesiattriročný železný muž, ktorý má za sebou množstvo horských ultramaratónov, sa na svoj ďalší beh v extrémnom horskom teréne amerického Colorada pripravoval v špeciálnom prostredí.
„Prvú časť aklimatizácie som absolvoval v hypobarickej komore. Nachádza sa v Topoľčanoch, je to v podstate malá miestnosť pod zemou. Dajú sa v nej napodobniť tlakové pomery, aké sú vo výške až deväťtisíc metrov nad morom,“ opísal priebeh prvej časti prípravy Karak.

Dvakrát po 24 hodín
Pod zemou pobudol Karak dvakrát 24 hodín s jednou prestávkou. Počas nej dýchal riedky vzduch, aby donútil organizmus fungovať aj v takýchto podmienkach. „Pri prvom pobyte mi prevádzkovateľ hypokomory Miloslav Lisý navodil tlakové pomery, aké sú vo výške štyritisíc metrov nad morom. Pri druhom, akoby som bol vo výške 4 400, posledné tri hodiny som pobudol vo výške päťtisíc, čo som pokladal za dostatočné, keďže najvyšší bod pretekov je vo výške 3 840 metrov,“ dodal výnimočný športovec, ktorému kedysi lekári odporučili skončiť so športom pre bolesti bedrovej chrbtice, no on sa so svojimi problémami vyrovnal po svojom. K úpätiu Vtáčnika začal chodiť niekoľkokrát denne, až sa mu podarilo svalstvo posilniť natoľko, že bolesti ustali.
„V komore som iba prebýval, nebolo možné vyvíjať tam nejakú fyzickú aktivitu, ako to bude v skutočnosti. Tiež sa tam nedá napodobniť agresívne slnko, horúčavu a extrémne suchý vzduch. Telo však aspoň dostalo prvé impulzy, že sa bude pohybovať vo vysokej nadmorskej výške, a tak sa snáď trošku prispôsobilo. Až čas ukáže, či bola hypobarická komora správnym krokom v príprave na náročné preteky, no ja verím, že áno,“ vysvetlil.
Je v USA
Momentálne je Karak už v USA, pretože hlavnú časť aklimatizácie musí absolvovať v podmienkach, v akých bude bežať. Hneď v tretí deň po prílete absolvoval aklimatizačný beh v národnom parku Rocky Mountain National Park Colorado. Bežal deväť kilometrov od známeho Medvedieho jazera, ktoré je vo výške 2 888 metrov, po chodníku Flattop Mnt Trail až na vrchol vzdialeného kopca Hallett Peak vo výške 3 875 metrov.
„Zvládol som to za necelé dve hodiny a cítil som sa veľmi dobre, vôbec som sa nezadýchal. Zdá sa, že pobyt v hypobarickej komore bol užitočný, a že aj počas pretekov nenastanú vážnejšie problémy,“ povedal priamo z Colorada.

Na trať vybehne o štvrtej ráno
Štart pretekov je v sobotu 22. augusta o štvrtej hodine ráno miestneho času, teda na Slovensku o 12. h.
„Ešte som si nezvykol na osemhodinový časový posun. Popoludní sa mi chce spať a po polnoci už zas nemôžem. Verím však, že sa všetko dá do poriadku a náročný ultramaratón zvládnem,“ uzavrel Karak, ktorému sa pred časom podarilo zvládnuť Ultra Trail du Mont Blanc.