Letná súťaž s Hornonitrianskym múzeom
Počas leta vám prinášame tretí ročník súťaže, ktorú pre vás pripravilo Hornonitrianske múzeum v spolupráci s MY Hornonitrianskymi novinami. V letných vydaniach regionálneho týždenníka budeme uverejňovať zaujímavé články z histórie regiónu. Tentokrát sa zameriame na témy súvisiace so sedemdesiatym výročím ukončenia druhej svetovej vojny.
Zapojte sa do našej letnej súťaže a hrajte každý týždeň o knihu Šport a telesná výchova na hornej Nitre od prievidzskej neziskovej organizácie Orchidamos Slovakia.
PRIEVIDZA. V prvých hodinách po vyhlásení SNP z 29. na 30. augusta v roku 1944 dochádzalo aj na hornej Nitre k vyzbrojovaniu v Zemianskych Kostoľanoch, Bošanoch a mimo nej v Topoľčanoch.
Bez materiálneho zázemia a zabezpečenia zhora by nebolo ozbrojené povstanie možné. Stredné Slovensko bolo predzásobené potravinami na tri mesiace dopredu. Podobne bolo do skladov pohonných hmôt predisponované množstvo litrov benzínu. Jeden takýto sklad s kapacitou 1,4 miliónov litrov bol aj v Zemianskych Kostoľanoch. Baťove závody v Baťovanoch zabezpečili 20-tisíc párov bagandží pre budúce povstanie.
Strategický región
Po vypuknutí povstania bolo dôležité obsadiť hospodárske a administratívne centrá regiónu - Handlovú a Prievidzu. SNP zaktivizovalo aj partizánske hnutie.
Horná Nitra bola zaujímavá nielen zo strategického hľadiska, pretože otvárala cestu na Pohronie a Turiec, ale zároveň tu boli veľké sklady munície a benzínu v Zemianskych Kostoľanoch.
Úporný bol boj o Baťovany 5. a 6. septembra 1944. Nemci mali väčšie straty. Získali však veľké zásoby materiálu v podobe topánok.
Povstalci sa rozhodli na Baťovany zaútočiť a získať ich naspäť. To sa im však nepodarilo, pretože Nemci kombinovali útok aj s bombardovaním pozícii povstalcov a dostali sa až do Oslian.
Schyľovalo sa k najdôležitejšej zrážke bojov na hornej Nitre, k boju o Prievidzu. Nemci zaútočili večer a ešte pred zotmením dosiahli okraj Prievidze a Bojníc. Obsadenie Prievidze bolo veľkým taktickým víťazstvom Nemcov. Otvárala sa im cesta na Pohronie a Turiec.
Nemecké jednotky sa tlačili nielen na Handlovú, ale aj Nitrianske Pravno. Pre odpútanie tlaku Nemcov na Turiec nastal 18. septembra protiútok na stratené mesto Prievidza. Skončil sa však nezdarom, hoci povstalci sa dostali až k Bojniciam.
Tlak v Turci sa prejavil už 20. septembra. Nitrianske Pravno sa nedalo udržať a Nemci dobili aj Vyšehrad. Keď prenikli do Turca, veliteľstvo československej armády rozhodlo územie vyprázdniť a jednotky dostali rozkaz ustúpiť.
Padla dôležitá uhoľná oblasť
Zvrat v Turci mal za následok zmenu situácie v
Prievidzi a Handlovej. Tento smer armáda vypustila z obrany a nič nebránilo Nemcom v obsadení Handlovej.
Padla najdôležitejšia uhoľná oblasť Slovenska so všetkými ťažobnými zariadeniami. Ešte koncom septembra uskutočnili nemecké jednotky tlak na Žiar nad Hronom. Došlo k prudkým bojom v okolí Janovej Lehoty.
Napriek rozporom, ťažkostiam i negatívnym stránkam povstalecká etapa odboja na hornej Nitre bola súčasťou celonárodného povstania a bola prínosom k jeho celkovým výsledkom.
Postupná okupácia povstaleckého územia hornej Nitry nemeckou armádou prinútila povstalcov viesť ďalší boj v tyle nepriateľa partizánskym spôsobom.
Keby sa nebola rozvinula po príchode sovietskych veliteľov a partizánov diverzná partizánska činnosť, Nemecko by nemalo ešte vtedy dôvod zasahovať intervenciou.
Partizáni páchali násilie na zajatých či zadržaných. Práve partizánske akcie totiž neskôr poskytli Nemcom zámienku na masové represálie.
Vlna zatýkaní na hornej Nitre vyvrcholila po príchode gestapa a nemeckého vojenského poľného súdu. Bojnický zámok obsadili oddiely SS. Nemecké vojenské veliteľstvo sídlilo v budove gymnázia a nemecká poľná nemocnica v meštianskej škole. V budove Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi bolo sídlo gestapa, kde bolo v priebehu 14. septembra 1944 – 3. apríla 1945 väznených a umučených mnoho povstalcov.
Prievidzu bombardovali Rusi
Je zaujímavé, že Prievidza sa v priebehu februára a marca 1945 stala cieľom bombových útokov sovietskeho letectva. Dalo by sa to pochopiť ako prípravu na oslobodzovaciu ofenzívu.
Na hornej Nitre pôsobili rôzne partizánske skupiny, oddiely a brigády: Hornonitrianska partizánska brigáda, ktorej jadro tvoril oddiel Vtáčnik, jemu podliehali oddiely Major, Dolné Vestenice a Thälmann, ďalej Partizánska brigáda Jána Žišku, Partizánska brigáda A. A. Martynova a Partizánsky oddiel Slovan Ráztočno.
Oddiely uskutočňovali väčšinou prepady a deštrukčné akcie. Partizánske akcie trvali až do príchodu sovietskej armády na hornú Nitru v apríli 1945.
Po skončení bojov a obnovení ČSR nasledovala mierová epocha. Všetci civilní obyvatelia boli vyzvaní na odovzdanie zbraní a boli vyvesené československé a červené zástavy. Vznikali revolučné miestne národné výbory, ktoré organizovali život na už oslobodenom území.
SÚŤAŽ
Otázka: Vymenujte aspoň tri partizánske brigády pôsobiace na hornej Nitre.
Odpovede posielajte do redakcie na Ulici Mišíka 6 do piatka 14. augusta do 12. h. Priložte súťažný kupón spolu s vaším menom a adresou. Meno víťaza sa dozviete na budúci týždeň.
Minulý týždeň ste mali odpovedať na otázku: Vymenujte aspoň tri výrobné odvetvia v židovskom koncentračnom a pracovnom tábore v Novákoch.
Správnu odpoveď - výroba panskej, dámskej a detskej konfekcie, výroba uniforiem, šitie bielizne, čiapkárstvo, brašnárstvo, kožušníctvo, čalúnnictvo, tokárstvo, klampiarstvo, ručné práce - poslal aj Jozef Prievalský z Bojníc. Výhra ho čaká v redakcii.
Anna Čechová