HANDLOVÁ. Šesť rokov po tragickom výbuchu v handlovskej bani, ku ktorému došlo 10. augusta 2009, je známy verdikt súdu k tejto kauze. Podľa samosudcu Okresného súdu v Prievidzi Pavla Bielika sú vinní z prečinu všeobecného rozhodnutia traja zamestnanci baní Ladislav H. Jozef T. a Dalibor R.
Rozsudok však nie je právoplatný, pretože obhajca Ladislava H. Ivan Žilík, aj v zastúpení obhajcu ostatných dvoch obžalovaných sa voči nemu odvolal.
Pocítili úľavu
Kedy sa bude súd zaoberať odvolaním, zatiaľ známe nie je. „Krajskému súdu v Trenčíne spis zatiaľ nebol predložený,“ reagoval minulý týždeň jeho hovorca Roman Tarabus.
Sudca uložil trom obžalovaným tresty odňatia slobody v trvaní od piatich do ôsmich rokov, vrátane niekoľkoročného zákazu vykonávania činnosti vedúcich pracovníkov v bani.
Napriek tomu, že kauza ešte nie je definitívne uzavretá, po májovom rozhodnutí súdu neskrývali pozostalí po obetiach úľavu.
„Konečne už máme po tom. Myslím si, že ďalších sedem rokov baníci môžu byť pokojní, že prídu živí z práce," povedala po vynesení rozsudku jedna z vdov Jana Kubáleková.
Jeden zo zachránených baníkov Miroslav Masarik bol s rozsudkom spokojný, pretože od začiatku hovoril, že zodpovední za vzniknutú situáciu v bani boli ľudia a ľudia pochybili. „Žijem s tým už šesť rokov. Neviem, či sú tresty v takej výmere spravodlivé, keď v podzemí zahynulo až dvadsať mužov. Súd rozhodol, musíme to akceptovať," zdôraznil.
Snažili sa uhasiť požiar
K tragickému výbuchu v handlovskom podzemí došlo 10. augusta 2009 dopoludnia vo vtedajšej Východnej šachte.
V dôsledku výbuchu banských plynov zahynulo dvadsať baníkov a banských záchranárov. Ďalší deviati baníci utrpeli rôzne zranenia. Záchranári sa vtedy usilovali uhasiť požiar, ktorý v šachte vznikol. Výbuch nastal krátko po pol desiatej dopoludnia. Udalosť v handlovskej bani je považovaná za najväčšie nešťastie v histórii slovenského baníctva.
Vznikol pamätný deň
Smutné výročie si aj tento rok v Handlovej pripomenú bielymi ružami 10. augusta.
„O pol desiatej dopoludnia sa rozozvučia na Kostole sv. Kataríny zvony, ktoré symbolicky pripomenú posledné spojenie s baníkmi v podzemí. Počas celého dňa bude môcť verejnosť, delegácie a pozostalí položiť k pamätníku baníkov na Ulici 29. augusta bielu ružu. O 18. h sa pri ňom bude konať stretnutie, na ktorom vystúpi s príhovorom primátor mesta," informovala hovorkyňa Handlovej Soryana Hádenová.
Novela zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, ktorú poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili 26. októbra 2010, priradila do kalendára Pamätný deň Slovenskej republiky - 10. august ako Deň obetí banských nešťastí.
Na stretnutí zástupcov Hornonitrianskych baní Prievidza a mesta Handlová, ktoré inicioval v roku 2010 primátor mesta Rudolf Podoba, boli ako symbol tohto dňa vybraté práve biele ruže. Biela ako symbol nevinnosti a zelené lístky ako symbol nádeje, že sa už nič také nestane.
TASR, Marián Kucman