PRIEVIDZA. Na internete a sociálnych sieťach sa v toto období objavuje množstvo správ o psoch, ktoré majitelia zatvorili v aute, kým si odskočili niečo vybaviť. Z fotografií a videí doslova uvarených zvierat behá mráz po chrbte.
Majitelia zvierat zabúdajú, že svojmu miláčikovi spôsobujú veľké utrpenie a môžu byť za to aj trestne stíhaní.
Zabudli na neho
Prievidzskí mestskí policajti riešili pred pár týždňami prípad psa, ktorého majiteľ nechal počas tridsaťstupňových horúčav zatvoreného v aute. Zviera horúčavu neprežilo. Prievidžan hliadke povedal, že na svojho miláčika jednoducho zabudol.
Tento prípad nie je ojedinelý, portály pre chovateľov aj veterinári neustále upozorňujú na riziká počas leta. Nechať psa v aute čo i len na pár minút počas nákupu či vybavovačiek na úrade, sa môže skončiť zle.
Ľudia si často neuvedomujú, že v aute je v lete omnoho vyššia teplota ako vonku. V priemere ide o dvojnásobnú hodnotu, ak je teda tridsaťstupňová páľava, v aute sa pes doslova varí pri šesťdesiatich stupňoch Celzia.
Nevie sa brániť
Pre zviera, rovnako ako pre človeka, sú to podmienky smrteľne nebezpečné. Pes okrem toho nie je schopný efektívne znižovať svoju telesnú teplotu, je skôr uspôsobený na zadržiavanie tepla.
„V rozpálenom aute začne mať zviera zrýchlený pulz, problémy s dýchaním a postupne sa u neho prejavuje dehydratácia. Stráca koordináciu, zvracia, je letargický, stratí vedomie a skolabuje,“ opisuje veterinárka Marta Lednická z prievidzskej kliniky Zoovet.
Podľa jej slov v takejto situácii je zviera vystavené veľkému utrpeniu. „Sedieť v rozpálenom aute je nepríjemné aj pre človeka. Organizmus psíka sa nedokáže uchrániť pred vysokými teplotami, postupne kolabuje a behom krátkej chvíle mu zlyhávajú vnútorné orgány,“ vysvetlila a upozornila, že zviera môže mať po takomto zážitku trvalé následky spojené najmä s problémami so srdcom a obličkami.
V takýchto prípadoch je vždy dôležitá prvá pomoc. Zviera treba schladiť a odviezť k veterinárovi. Je však potrebné dávať pozor na teplotný šok, ktorý možno zvierať spôsobiť napríklad ľadom či studenou vodou.
Treba ho preniesť do tieňa a vlhkým uterákom mu poutierať slabiny, brucho, nohy a spodnú časť labiek. Uterák je dobré priložiť aj na hlavu a krk. Pes by mal vypiť trochu vody. „Je však potrebné postupovať pomaly, prudké ochladenie by mu totiž mohlo spôsobiť ďalšie zdravotné komplikácie,“ upozornila veterinárka.
Svedomie verzus zákon
Pomoc psovi zatvorenému v aute však nemusí byť vždy jednoduchá. Na internete kolujú videá, v ktorých okoloidúci rozbijú okno auta a psíka zachránia. Na Slovensku z toho môžu mať problémy.
„Podľa platnej legislatívy sa pes považuje za vec. Ak je niekto svedkom toho, ako v rozpálenom aute umiera zviera, musí svoje ďalšie kroky zvážiť. Treba počítať s tým, že majiteľ auta môže namietať akýkoľvek zásah či znehodnotenie vozidla zo strany svedka prípadu,“ objasnil hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Podľa jeho slov je najlepšie zavolať mestskú či štátnu políciu, ktorá je schopná prostredníctvom poznávacej značky auta identifikovať a kontaktovať majiteľa.
„Hliadka sa zároveň na zásah dokáže pripraviť tak, že prinesie vodu, prípadne privolá veterinára,“ povedal Ďureje.
Doplnil, že ponechanie zvieraťa alebo dieťaťa v horúcom aute je nielen neetické, ale ak sú bez dozoru, aj nebezpečné. „Výsledkom môže byť smrť, poškodenie vecí, prípadne veľa ďalších potenciálnych nebezpečenstiev.“
Nezodpovedný majiteľ môže za ponechanie psa v aute skončiť na dva roky vo väzení. Ide o prípady, kedy sa mu dokáže úmysel, a tým aj spáchanie trestného činu týrania zvierat.
Podľa trenčianskeho policajného hovorcu Pavla Kudličku však nejde o pravidlo, každý prípad sa vyšetruje a posudzuje individuálne.