PRIEVIDZA. Tajomný názov, Čo nežije, ožije, mali tvorivé dielne, ktoré pre prázdninujúce deti pripravilo Hornonitrianske múzeum v Prievidzi. Na základe skamenených zvyškov spoznávali praveké živočíchy a rastliny, ktoré žili a rástli pred desiatkami a stovkami miliónov rokov.
Mohli ich tiež oživiť, teda vymodelovať z plastelíny tak, ako vyzerali, keď žili, alebo si ich namaľovať na papier.
Takouto hravou formou deti získali vedomosti o prvopočiatkoch života na hornej Nitre. Od tých najjednoduchších jednobunkových živočíchov, cez rôzne ulitníky, až po stavovce.
„Zvláštnu pozornosť sme venovali aj treťohorným rastlinám. Rastlinných fosílií sa totiž u nás vyskytuje pomerne veľa, vzhľadom na existenciu uhoľných slojov a ťažbu hnedého uhlia. Na tom základe sa deti dozvedeli, ako a z čoho uhlie vznikalo,“ vysvetlila Katarína Keratová, ktorá v múzeu pracuje ako kurátorka geologických zbierok a deťom o skamenelinách aj pútavo rozprávala.
Z depozitov múzea pripravila bohatú výstavku fosílií. Deti si mohli po prvý raz poťažkať v ruke napríklad skamenené amonity, belemnity, lastúry, ulitníky, ježovky, koraly, ale aj zuby žraloka a mamuta, koní a ďalších cicavcov. K dispozícii mali aj priestory stálej expozície múzea, kde si mohli pozrieť ďalšie vystavené skameneliny, ale aj vypreparované živočíchy, ktoré v regióne žijú v súčasnosti.
Do konca prázdnin sa ešte deti v Hornonitrianskom múzeu zahrajú na archeológov a budú skladať z črepov keramické nádoby, budú kolorovať staré čiernobiele pohľadnice, oboznámia sa s peniazmi, ktoré sa v minulosti používali a vyskúšajú si vyrábať predmety zo slamy.