PRIEVIDZA. Ešte pred koncom minulého roka mala byť uzavretá a zrekultivovaná skládka odpadu Ploštiny, ktoré je na území Prievidze v blízkosti Veľkej Lehôtky. Termín však dodržaný nebol. Prečo, o tom sa sporí Tezas, ktorý skládku prevádzkoval, firma vykonávajúca stavebné práce, ale aj mesto Prievidza.
Kde je pravda, rozhodnú pravdepodobne až súdy, pretože v prípade je podaných viacero trestných oznámení.
Tezas tvoril rezervu
Na júnovom rokovaní prievidzského zastupiteľstva si poslanci vypočuli informáciu o stave uzavretia skládky odpadov Ploštiny. Odznelo v nej, že spoločnosť Tezas bola prevádzkovateľom skládky a zo zákona mala povinnosť tvoriť na zvláštnom účte účelovú rezervu, ktorá je určená na uzavretie, zakrytie a rekultiváciu skládky.

Tezas tak mal urobiť do 27. decembra minulého roka, ale nestalo sa tak. Rekultiváciu na základe zmluvy s Tezasom robila spoločnosť TMG.
„Z uznesenia Okresného súdu v Prievidzi vyplýva, že Tezas napriek tomu, že disponuje peniazmi na uzatvorenie skládky, neuhradil firme TMG sumu za vykonané práce. Dokonca ich previedol na iný účet bez dokladovania účelu platby. Preto boli podané podnety aj na orgány činné v trestnom konaní,“ informoval vedúci právnej kancelárie mesta Prievidza Róbert Pietrik.
Podľa neho existuje dôvodná obava, že „peniaze zoskupené vo fonde a určené na uzavretie skládky, ktorými disponuje Tezas, nebudú použité v súlade s ich účelom. Zrekultivovať skládku preto bude nútené mesto.“
Firma TMG plánuje podať na súd návrh na vyhlásenie konkurzu na Tezas. Keďže pohľadávku voči Tezasu má aj mesto, TMG požiadalo o spoločné podanie návrhu na vyhlásenie konkurzu.
„Vyhlásením konkurzu prejdú všetky práva a povinnosti súvisiace s uzatvorením skládky a tiež právo disponovať s peniazmi z vytvorenej finančnej rezervy na mesto Prievidza. Tak to vyplýva z platných zákonov,“ vysvetlil Pietrík.
Dlžník verzus veriteľ
„Všetky peniaze sme použili a použijeme len na účel, na ktorý boli kumulované, čiže len na práce spojené s rekultiváciou skládky,“ vyhlásil konateľ spoločnosti Tezas Eugen Chrenko.
Firme TMG podľa jeho slov Tezas uhradil zálohovú faktúru vo výške 480-tisíc eur.
„Problém nastal asi v júni 2014, keď sme zistili, že TMG hrubo porušuje zmluvu o dielo, a to zmenou materiálov ako aj rozsahom prác oproti projektovej dokumentácii. Dokonca TMG použilo u nás neprípustné materiály, s ktorými by nebolo možné stavbu skolaudovať. Aj napriek príkazu na zastavenie prác TMG pokračovalo ešte týždeň, čím našej firme spôsobilo veľké škody,“ vysvetlil Chrenko s tým, že o probléme vie aj Slovenská inšpekcia životného prostredia.
Ekonomický riaditeľ spoločnosti TMG Ján Hromada reaguje, že „v súlade so zmluvami o dielo sme pracovali do momentu, kým Tezas zamedzil v pokračovaní zhotovovania diela. Preto nie je dokončené.“
Hromada tiež potvrdil, že TMG má pohľadávku voči Tezasu. Vydané je dokonca predbežné opatrenie, ktoré zakazuje tejto firme nakladať s peniazmi určenými na rekultiváciu skládky.
„Všetky vyjadrenia zástupcov Tezasu k tomuto problému považujeme sa účelové. Treba ich vnímať ako vyjadrenia dlžníka voči veriteľovi. Podali sme v tejto súvislosti aj niekoľko trestných oznámení.“

Mesto pripomína pokutu
Voči predlžovaniu termínu uzavretia skládky už v minulosti prievidzská radnica namietala.
„Máme totiž záujem na tom, aby skládka bola uzavretá riadne, ekologicky a v čo najkratšom možnom termíne. A to zvlášť po tom, ako Slovenská inšpekcia životného prostredia udelila Tezasu druhú najvyššiu pokutu na Slovensku, 15-tisíc eur, za vypúšťanie priesakových odpadových vôd zo skládky do vodných tokov,“ pripomenul Pietrik.
Prekvapujúco Tezas tvrdí, že práve Prievidza svojou námietkou voči predlžovaniu lehoty stavebného konania bráni, aby bola stavba riadne a včas dokončená. Konateľ spoločnosti tiež upozornil, že mesto v konaní k skládke Ploštiny zastupovala Jana Tomanová, čím chcel upozorniť na prepojenie s firmou TMG, ktorej konateľom je Miroslav Toman.
„Nie je to pravda, mesto v konaní zastupovala Marta Davidesová,“ zareagoval Pietrik a doplnil: „Sme si vedomí, že zástupcovia Tezasu sa snažia obhájiť svoje kroky a takýmto spôsobom očierňovať mesto.“
Polícia má viac podnetov
Chrenko vo svojom vyjadrení k problému spomenul aj zastúpcu trenčianskeho župana a mestského poslanca Richarda Takáča. Ocenil, že sa bol ako jediný pozrieť na skládke, no dodal, že „nakoniec sa priklonil na stranu TMG, svojho dobrého známeho. Dokonca sme podali trestné oznámenie na preverenie skutočností vedúcich k podozreniu z trestného činu na stavbe rekultivácie skládky, a to na Richarda Takáča a konateľa TMG Miroslava Tomana.“
Takáč potvrdil, že ako poslanec bol pozrieť na skládke a netají, že osobne pozná Chrenka aj Tomana.
„Nebolo mi doručené žiadne trestné oznámenie,“ povedal Takáč a doplnil: „Viem o trestných konaniach, iniciovaných zo strany pána Tomana alebo pána Chrenka, vždy som však bol vypočutý iba ako svedok.“
Polícia podľa informácií hovorcu Pavla Kudličku eviduje v súvislosti s kauzou skládky Ploštiny viaceré trestné oznámenia.
„Momentálne sme v predprípravnom konaní, pričom v zákonnej lehote polícia rozhodne,“ doplnil Kudlička.
Znečistenie potoka
Vo vodnom toku Hlinky v Prievidzi bola 22. marca 2013 zistená hnedá zapáchajúca voda, ktorá tiekla do potoka zo skládky odpadu Ploštiny. Zástupcovia spoločnosti Tezas, ktorá skládku prevádzkovala, od začiatku odmietala zodpovednosť za znečistenie vody.
Iní názor mala Slovenská inšpekcia životného prostredia. Tezasu udelila pokutu 15-tisíc eur za vypúšťanie priesakových odpadových vôd zo skládky odpadu do povrchových tokov a do prostredia súvisiaceho s podzemnou vodou bez povolenia orgánu štátnej vodnej správy.
Polícia našla v potoku Hlinky vyústenú kanalizačnú rúru, z ktorej boli vypúšťané hnedo zafarbené vody. Vyústenie bolo za oplotením areálu skládky tuhého komunálneho odpadu.
(mak)