KOŠ. Osem rodinných domov v Koši bude ovplyvnených ťažbou v podzemí siedmeho poľa ťažobného úseku Nováky, s ktorou začali Hornonitrianske bane Prievidza. Nájomníci, medzi ktorými je aj resocializačné stredisko pre drogovo závislých Provital, preto musia svoje príbytky opustiť. Provitalu sa vhodné náhradné priestory podarilo nájsť, či sa do nich aj presťahuje, ešte isté nie je.
Sedem predĺžení
Ťažbu zo stenového porubu s kapacitou tristotisíc ton uhlia predpokladajú bane do konca roka 2016. Rúbanie oovplyvní osem rodinných domov, ktoré vlastnia Hornonitrianske bane. Prenajímali ich záujemcom na rekreačné, podnikateľské a sociálne účely.

„Nájomníci boli pred podpisom zmluvy o prenájme upovedomení o nutnosti ukončenia nájmu pred začatím banskej činnosti. Prvé oznámenie o plánovanej banskej činnosti sme im zaslali 24. marca 2014, pričom termín ukončenia nájmu bol stanovený na 30. jún 2015," povedala hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková.
Vysvetlila, že jeden rodinný dom bol už odovzdaný zástupcom baní k termínu ukončenia nájmu.
„Vyhoveli sme žiadosti siedmich záujemcov a predĺžili im dobu odovzdania domov k 2. septembru. Po tomto termíne už užívanie nehnuteľností nebude možné," doplnila. Ťažba totiž podľa predpokladov baní ovplyvní statiku budov a budú ich musieť zbúrať.
Vyšehradné ako náhrada
Bane vyhoveli aj žiadosti Provitalu o predĺženie nájmu do 31. augusta. Niektoré z objektov už občianske združenie opustilo, čo potvrdila zodpovedná zástupkyňa centra Zdena Vasilová. Zároveň sa Provitalu podarilo nájsť náhradné priestory, kam by sa mohol presťahovať aj so zvieratami, ktoré chová.
„Zistili sme, že Centrum sociálnych služieb Bôrik má nevyužívané priestory vo Vyšehradnom, čo je časť Nitrianskeho Pravna," ozrejmila.

Myšlienke presťahovania Provitalu do tohto objektu je podľa Vasilovej naklonené aj vedenie Bôrika a Trenčiansky kraj, ktorý je jeho zriaďovateľom.
„Bôrik však musí postupovať v súlade so zákonom, ak chce svoj majetok zveriť inému nájomcovi," podotkla Vasilová.
„Ak správca, v tomto prípade Bôrik, uvažuje dať majetok, ktorý dočasne nevyužíva, do nájmu inej fyzickej alebo právnickej osobe, je povinný postupovať v zmysle zásad hospodárenia s majetkom kraja. Pokiaľ budú splnené všetky jeho podmienky, sociálne zariadenie môže pokračovať vo výbere najvhodnejšieho nájomcu vo verejnej obchodnej súťaži," vysvetlil Róbert Mikudík, referent oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Trenčianskeho kraja.
Spresnil, že v súčasnosti Bôrik čaká na udelenie súhlasu príslušného organizačného útvaru kraja so zverejnením zámeru prenajať nehnuteľný majetok.
Alkoholici aj gambleri
Provital je jediné resocializačné stredisko v Trenčianskom kraji. Ako občianske združenie vzniklo v roku 1997, postupne sa vyprofilovalo aj v rámci zákona z roku 2005 do svojej terajšej podoby.
V súčasnosti sa delí na tri časti - resocializačné stredisko pre drogovo závislých, domov na polceste a centrum poradenských a informačných služieb.
Priemerné obdobie pobytu klientov v ňom predstavuje podľa štatistík z minulých rokov asi desať mesiacov.
Za posledných pätnásť rokoch mal Provital sedemsto až osemsto klientov, ide najmä o závislých od pervitínu, alkoholu či o gamblerov.