NEDOŽERY-BREZANY. Tento rok uplynulo 460 rokov od narodenia významného predstaviteľa slovenskej a českej humanitárnej vedy Vavrinca Benedikta Nedožerského. Zároveň je to tento rok aj presne štyristo rokov od jeho úmrtia.
V Nedožeroch-Brezanoch si slávneho rodáka tento víkend pripomenú počas spomienkovej slávnosti.
Choroba ho nezlomila
Vavrinec Benedikt sa narodil v Nedožeroch, kde prežil aj detské roky. Ako desaťročný ešte chodil do školy v Prievidzi, no po smrti otca ho poslali k strýkovi do Jihlavy. Ľudia v jeho okolí si totiž všimli jeho nadanie, preto mu chceli poskytnúť vzdelanie v lepších školách.
„Do Nedožier sa už nikdy nevrátil,“ hovorí knihovníčka z Nedôžier-Brezian Eva Kucharovičová.
Pripomenula, že v Česku mal počas štúdií vážne zdravotné problémy, takmer oslepol. Niekoľko rokov sa liečil. Nezlomilo ho to.
Venoval sa humanitným vedám, literatúre, pedagogike, bol vedcom, ale aj básnikom, vychovávateľom, školským reformátorom, matematikom či hudobníkom. Bol rektorom Karlovej univerzity v Prahe.
V rodnej obci sú na slávneho rodáka dodnes hrdí, oceňujú, že si vážil dedinu, v ktorej sa narodil.
„Vavrinec Benedikt je jeho meno a priezvisko. Nedožerský si sám k menu pridával, čím zdôrazňoval, odkiaľ pochádza,“ vysvetlila Kucharovičová.
Predstavia sa aj žiaci
Každých päť rokov organizujú v Nedožeroch-Brezanoch spomienkovú slávnosť venovanú Vavrincovi Benediktovi. Tohtoročná bude už túto sobotu 8. augusta.
Začne sa seminárom o živote a diele tejto významnej osobnosti. Pozvaní sú naň hlavne učitelia z prievidzského gymnázia a nedožerskej školy, ale aj žiaci a študenti. Tí sa predstavia s literárnymi pásmami.
„O význame jazyka pre utváranie kultúrnej identity národa bude hovoriť vedecký tajomník Matice slovenskej Pavol Parenička,“ priblížila Kucharovičová.
Program bude pokračovať o 16. hodine pri pamätnej tabuli a neskôr v kultúrno-spoločenskej miestnosti obecného úradu. Predstaví sa Ľudová hudba Folklórneho súboru Senior Vtáčnik, Folklórna skupina Sielnica z Lazian a ďalší umelci.
„Pútavý bude určite rozhovor s Vavrincom Benediktom, ktorého stvárni Stanislav Dubec z Lazian,“ dodala Kucharovičová.
Nedožerský v názvoch škôl
Od osemdesiatych rokov 20. storočia nesie Benediktovo meno prievidzské gymnázium a od 1. septembra 2005 aj Základná škola v Nedožeroch-Brezanoch.
Pred jej budovou je od roku 1968 socha Vavrinca Benedikta, ktorej autormi sú sochár František Gibala a architekt Ernest Krampl.