LETNÁ SÚŤAŽ S HORNONITRIANSKYM MÚZEOM
Počas leta vám prinášame tretí ročník súťaže, ktorú pre vás pripravilo Hornonitrianske múzeum v spolupráci s MY Hornonitrianskymi novinami. V letných vydaniach regionálneho týždenníka budeme uverejňovať zaujímavé články z histórie regiónu. Tentokrát sa zameriame na témy súvisiace so sedemdesiatym výročím ukončenia druhej svetovej vojny.
Zapojte sa do našej letnej súťaže a hrajte každý týždeň o knihu Šport a telesná výchova na hornej Nitre od prievidzskej neziskovej organizácie Orchidamos Slovakia.
PRIEVIDZA. Po mníchovskej konferencii 28. septembra 1938, keď veľká časť Česka pripadla Nemecku, na Slovensku z iniciatívy Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (HSĽS) bola 6. októbra 1938 podpísaná Žilinská dohoda a ňou vyhlásená slovenská autonómia.
HSĽS vytvorila ozbrojené oddiely Hlinkové gardy. Česko-slovenský parlament v novembri ústavne schválil Slovenskú krajinu s vlastnou vládou na čele s Jozefom Tisom a v decembri bol zvolený aj prvý slovenský parlament – Snem Slovenskej krajiny.
Od 10. marca 1939 prišli na Slovensko českí vojaci, na Slovensku bol vyhlásený výnimočný stav a vymenená autonómna vláda. Pod nátlakom Nemecka došlo 14. marca 1939 k úplnému rozbitiu Československa a vyhláseniu samostatného slovenského štátu.
Bez armády
Slovensko po rozdelení republiky prakticky nemalo armádu, chýbali v nej dôstojnícke kádre. Rovnaký nedostatok pociťovala Hlinkova garda, polovojenská zložka HSĽS, prakticky jediná branná organizácia na slovenskom území.
Jej najvyšším veliteľom bol Jozef Tiso, hlavným veliteľom do marca 1939 Karol Sidor, po ňom Alexander Mach, ktorého dočasne v máji až júli 1940 vystriedal František Galan a v rokoch 1944 – 1945 Otomar Kubala.
V spolupráci s Ústredňou štátnej bezpečnosti plnila úlohy politickej polície, prejavy nesúhlasu s režimom potláčala najmä v čase SNP a partizánskeho hnutia.
Pre potreby výchovy perspektívnych dôstojníckych kádrov bola zriadená na bojnickom zámku Veliteľská škola Hlinkovej gardy, ktorej špeciálne kurzy pre najspoľahlivejších viedli nemeckí inštruktori.
Kurzy v Bojniciach
Prvý kurz veliteľov gardy v bojnických kúpeľoch 8. novembra 1940 navštívili prezident republiky Jozef Tiso a minister vnútra Alexander Mach. Spolu s ostatnými vysokými štátnymi činiteľmi pravidelne prichádzali na vyraďovanie veliteľov gardy.
Prvých 102 dôstojníkov vyšlo zo školy v roku 1944. Najelitnejší absolventi z tejto školy boli vybraní na kurzy SS v Sennheime v Nemeckej ríši, pripravujúce inštruktorov pre rovnaké školenia brannej výchovy ďalších vybraných jednotiek gardy v jednotlivých regiónoch Slovenska, ale predovšetkým pre kurzy vo Veliteľskej škole v Bojniciach.
Úvodný ročník výcviku veliteľských kádrov vybraných jednotiek na Veliteľskej škole v Bojniciach bol rozdelený na dva kurzy. Prvý začal 1. júla 1942 a končil 28. júla 1942. Druhý kurz začal 1. augusta 1942 a končil 28. augusta 1942.
Pri slávnostnom otvorení výcviku boli prítomní prezident republiky Jozef Tiso, napriek odmietaniu ideológie národného socializmu, hlavný veliteľ gardy Alexander Mach, ktorí mali aj prednášky pre frekventantov, a tiež náčelník štábu Hlinkovej gardy Karol Danihel a župný inšpektor Peter Bubliak. Bojnice navštívili aj ministri Gejza Fritz, Gejza Medrický a Július Stano.
Tri vekové kategórie
Hlavné veliteľstvo vybavovalo pre účastníkov uvoľnenie, platové a existenčné záležitosti u zamestnávateľov, hradilo im cestovné. Frekventanti sa pri skladaní skúšok rozdeľovali do troch vekových kategórií 20 – 30 rokov, 30 – 40 rokov, nad 40 rokov.
Časť cvičení absolvovali na športovom ihrisku v Prievidzi. K najťažším disciplínam patril beh na 3 000 m z Prievidze do Nedožier, pochod na 25 km so záťažou, po asfaltovej ceste i v poľnom teréne a hlásna služba, na záver ktorej gardisti po prebehnutí 12 km dlhej trate aj s prebrodením rieky Nitry odovzdali písomné hlásenie.
Po ukončení kurzov Veliteľskej školy v Bojniciach budúci dôstojníci získali za splnenie komplexu športovo-branných disciplín najvyššie gardistické vyznamenanie – Odznak brannosti, vonkajšie znamenie osobných telesných, duševných a veliteľských schopností nového dôstojníckeho zboru.
Na slávnostné odovzdávanie branných odznakov prišli hlavný veliteľ gardy Alexander Mach a predseda vlády Vojtech Tuka.
Po skončení prvého ročníka Veliteľskej školy v Bojniciach pokračovali kurzy v jednotlivých župách. Viedli ich inštruktori spolu s absolventmi bojnickej školy. Vybrané jednotky gardy sa však nestali elitou v štáte a ich príslušníci sa neuplatnili v štátnej správe.
Ako protiváhu týchto pronemeckých školení zriadilo Tisovo umiernené krídlo na Sliači školu pre politických vodcov HSĽS. Začali sa organizovať politické školy v okresoch, kde rečnili aj odporcovia ideológie nemeckého národného socializmu z Tisovho tábora.
Jaroslava Kupčoková
Súťaž
Otázka: Kde sa vychovávali dôstojnícke kádre Hlinkovej gardy?
Odpovede posielajte do redakcie na Ulici Mišíka 6 do piatka 31. júla do 12. h. Priložte súťažný kupón z MY Hornonitrianskych novín spolu s vaším menom a adresou. Meno víťaza sa dozviete na budúci týždeň.
Minulý týždeň ste mali odpovedať na otázku: Z akého kovu sa v období Slovenskej republiky 1939 – 1945 razili mince od desaťkorunáka hore? Správnu odpoveď z drahého kovu - striebra poslal aj Andrej Prievalský z Bojníc. Výhra ho čaká v redakcii.