BOJNICE. Na júnovom rokovaní zastupiteľstva poslanci trojpätinovou väčšinou hlasov potvrdili svoje rozhodnutie z mája, zrušiť všetky tri príspevkové organizácie mesta a nahradiť ich jednou. Za návrh hlasovalo sedem z jedenástich poslancov.
Druhé veto primátora
Zároveň odklepli zrušenie Kultúrneho centra Bojnice, technických služieb a mestskej knižnice k 31. decembru tohto roka a zaviazali zástupcu primátora, aby k zrušeniu zabezpečil všetky potrebné kroky. Pripraviť má aj návrh na zriadenie novej príspevkovej organizácie do konca júla. Materiálmi sa chce zastupiteľstvo zaoberať na augustovom zasadnutí.
Aj výkon tohto uznesenia však primátor mesta František Tám (Smer) pozastavil, dokonca sa obrátil na prokuratúru, aby prešetrila jeho zákonnosť.
„Návrh na zrušenie a následnú transformáciu organizácií považujem za nesystémové a nekoncepčné riešenie,“ objasnil svoje kroky primátor s tým, že schváleniu uznesenia nepredchádzala diskusia so všetkými poslancami, mestskými komisiami, mestskou radou či odborovými organizáciami v meste.
K tomuto kroku nebol vypracovaný ani finančný či personálny audit, preto podľa Táma nie je jasné, aké budú finančné, ekonomické a personálne dopady transformácie.
„Okrem toho bol porušený zákon o obecnom zriadení, pretože zastupiteľstvo uložilo vykonať uznesenie zástupcovi primátora,“ vysvetlil s tým, že poslanci nie sú oprávnení svojimi uzneseniami ukladať viceprimátorovi úlohy.
Podľa mestského poslanca Jozefa Barborku (nezávislý) sú obe uznesenia v súlade so zákonom. Primátorove kroky komentovať nechcel.
Bez podkladov?
Vedenie mesta vytýka poslancom, že doteraz nepredložili konkrétne predstavy o tom, ako by mala nová príspevková organizácia fungovať.
„Chýba organizačná štruktúra a pracovná náplň jednotlivých zamestnancov novej organizácie, finančná analýza, koľko výdavkov na toto zlúčenie mesto musí vynaložiť a hlavne, aký bude zisk po zlúčení. Ďalšou otázkou je návratnosť vynaložených finančných prostriedkov na vytvorenie jednej príspevkovej organizácie,“ vymenoval primátor.
Barborka naopak tvrdí, že „návrhy na fungovanie novej organizácie sú priebežne mestu odovzdávané.“
Finančnú analýzu alebo konkrétne údaje však nezverejnil. Samotný chod organizácie bude podľa neho závislý od schopností riadiacich pracovníkov a ich ochoty pracovať v prospech mesta.
Cieľom zmien, ako vysvetlil, nie je vytvoriť zisk, ale zabezpečiť, aby organizácie mesta poskytovali riadne služby obyvateľom a zabezpečili si viac vlastných zdrojov a nežiadali mesto o dotácie z rozpočtu.
„Zisk predpovedať nedokážem, nie som jasnovidec, ale finančná komisia určite bude dohliadať na chod novej organizácie, priebežne sledovať čerpanie rozpočtu a tiež tržby z podnikateľskej činnosti,“ prisľúbil.
Zároveň doplnil, že k úspore peňazí po transformácii musí dôjsť už len preto, že sa zjednotí účtovníctvo, mzdy, časť agendy, nebude treba vykurovať kancelárske priestory na viacerých miestach a podobne.
„Prednostovi úradu sme predložili základnú kostru a požiadali ho, aby sa téme venoval. Do konca roka máme čas všetko dôkladne pripraviť,“ vysvetlil a doplnil, že fungovanie novej organizácie bude nastavené tak, aby bolo optimálne pre Bojničanov a ušetrené peniaze mesto použije na skvalitnenie ich života.
Barborka ubezpečil, že zmeny sa radových zamestnancov nijako nedotknú a všetci dostanú možnosť pracovať v nástupníckej organizácii za pôvodných podmienok.
„U riadiacich pracovníkov plánujeme zníženie ich počtu a usporené peniaze použijeme na motiváciu zamestnancov, ako i na investičné aktivity spočívajúce napríklad v obnove zastaraného vybavenia.“
Nová príspevková organizácia mesta má vzniknúť 1. januára 2016 a tvoriť ju budú dve strediská, kultúrno-knižničné centrum a technicko-hospodárske stredisko mesta.
