KOCURANY. Nový náučný chodník prinesie zaujímavé informácie o obci, v budúcnosti by sa mohol ďalej rozširovať.
Dedina získala dotáciu 4180 eur zo Slovenskej agentúry životného prostredia, na vybudovanie chodníka prispeje aj z vlastných zdrojov.
Chcú informovať
„Náučný chodník bude ďalšou etapou informovanosti o histórii, súčasnosti, prírodných a životných podmienkach v obci,“ informoval starosta Kocurian Vojtech Čičmanec.
Jeho súčasťou budú štyri stanoviská s informačnými tabuľami. Osadené budú na miestach, kde sa ľudia z obce stretávajú.
Prvé stanovisko vznikne na lúke pri bytových domoch, druhé v oddychovo-športovom areáli, tretie na námestí s fontánou a štvrté pred starým cintorínom.
Chodník bude dlhý približne dva kilometre a bude ľahko zvládnuteľný pre všetky vekové kategórie. Jeho autorom bude umelecký fotograf Lukáš Grešner.
„Peší aj cyklistický, obojsmerný chodník vedie nenáročným terénom, je vhodný na prechádzky v každom ročnom období pre všetkých ľudí, najmä pre rodiny s deťmi,“ objasnil svoj zámer autor.
V týchto dňoch spracúva texty a obrazovú časť jednotlivých tabúľ, v auguste plánuje predložiť grafické návrhy na schválenie. Potom budú nasledovať stolárske, betonážne a montážne práce, chodník by mal byť hotový v septembri tohto roka.
Možné rozšírenie
Obec v budúcnosti počíta aj s jeho rozširovaním. „Vidíme možnosti spolupráce so susednými obcami a mestom Bojnice,“ informoval starosta.
Štyri stanoviská by po dohode s autorom malo doplniť aj piate, čím by sa náučný chodník predĺžil.
„Informačné tabule budú mať prírodovedné, ochranárske, kultúrne a vlastivedné zameranie, v budúcnosti počítame aj s jednou oddychovou zónou,“ povedal Grešner.
Podľa jeho slov je kataster Kocurian krajinársky hodnotnou oblasťou. Zaujímavosťou chodníka bude pamätný strom, vysoká mohutná lipa veľkolistá, na štvrtom stanovisku pri starom cintoríne.
Starosta obce očakáva, že náučný chodník prispeje k informovanosti obyvateľov aj návštevníkov obce. „Uvedomujeme si, že zlepšovanie životných podmienok, úcta k tradíciám a k prírode sú hodnoty, na ktoré musíme neustále poukazovať, chrániť a zveľaďovať ich. Aj náučný chodník je jeden zo spôsobov, ako zlepšovať environmentálne povedomie hlavne u detí a mladej generácie,“ uzavrel Čičmanec.