PRIEVIDZA. Meštiansky dom v centre Prievidze, ktorý je známy aj ako dom služieb, sa tento rok obnovy nedočká. Samospráva žiadala o nenávratný peňažný príspevok z eurofondov, na ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka však neuspela.

Kým ministerstvo tvrdí, že v žiadosti nebola správa objektu zverená do pôsobnosti žiadateľa, teda kultúrneho a spoločenského strediska, mesto poukazuje na svojvoľný výklad podmienok výzvy zo strany štátnych úradníkov.
Zmluva o budúcej zmluve
Žiadosť o peniaze na obnovu Meštianskeho domu zaslala Prievidza ešte 19. februára tohto roku. Až v posledný marcový deň ministerstvo informovalo mesto, že žiadosť neakceptuje.
„Bolo to bez akýchkoľvek upozornení či komunikácie, že naša žiadosť nespĺňa požadované kritériá. Keby sme vedeli o nedostatkoch, boli by sme ich okamžite odstránili,“ povedal hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Ministerstvo oponuje, že „žiadateľ nesplnil jednu zo základných podmienok, ktorá bola jasne uvedená vo vyhlásenej výzve. Jeho žiadosť bola zamietnutá z dôvodu oprávnenosti. Pri nesplnení kritéria oprávnenosti nemohol byť žiadateľ požiadaný o doplnenie a vysvetlenie.“
V čom bol podľa ministerstva problém v žiadosti Prievidze? Nesplnila vraj kritérium užívateľského vzťahu k pamiatke.
„Pamiatka je síce vo vlastníctve mesta a v správe mestskej spoločnosti (Správa majetku mesta Prievidza), ale nie je v správe Kultúrneho a spoločenského strediska, ktoré sa o ňu bude starať po obnovení. Ministerstvo neakceptovalo splnenie kritéria tým, že sme mali podpísanú zmluvu o budúcej zmluve s kultúrnym strediskom. Zjednodušene povedané, nepridelili nám eurofondy preto, lebo budova bola v čase podania žiadosti v správe mestskej spoločnosti a nie v správe stopercentnej mestskej kultúrnej organizácie,“ vysvetlil Ďureje.
Odvolávajú sa na zákon
Ak to zhrnieme, budova patrí mestu, spravuje ju mestská spoločnosť a v budúcnosti by ju mala v správe mestská kultúrna organizácia. Napriek tomu ministerstvo žiadalo, aby už pri podaní žiadosti budova bola v správe kultúrnej organizácie. Zmena by znamenala množstvo administratívnych úkonov a byrokratickej práce. Tá by bola zbytočná, ak by peniaze pridelené neboli.
Riaditeľ odboru komunikácie a marketingu ministerstva pôdohospodárstva Peter Hajnala potvrdil, že „už v čase podania žiadosti musela byť pamiatka prevedená do správy subjektu, ktorý je v pôsobnosti žiadateľa, čo malo byť vyznačené na liste vlastníctva. Toto však mesto Prievidza nesplnilo, preto sa jeho žiadosťou nemohol riadiaci orgán ďalej zaoberať.“
Pokiaľ by tak urobil, podľa Hajnalu by konal v rozpore s ustanoveniami zákona o podpore a pomoci poskytovanej z fondov Európskej únie.
Obce a mestá u nás majú množstvo skúseností s tým, že ich žiadosti a peniaze z eurofondov stroskotali na administratívnych nedostatkoch. Starostovia a primátori sú z toho vždy rozčarovaní, pretože Slovensko je kritizované, že čerpáme peniaze z Európskej únie veľmi slabo.
Rozdielne výklady
Prievidzská radnica tiež upozornila, že ministerstvo menilo výklad podmienok počas trvania výzvy.
„Podmienky poskytnutia pomoci je žiadateľ povinný spĺňať pri predkladaní žiadosti o nenávratný finančný príspevok v čase od ukončenia konania o žiadosti o príspevok do uzavretia zmluvy o poskytnutí príspevku a následne prijímateľ počas celej doby platnosti a účinnosti zmluvy o poskytnutí príspevku,“ píše sa v počiatočnej výzve.
Ministerstvo však v máji, keď reagovalo na listy z Prievidze, napísalo: „Podmienky poskytnutia pomoci je žiadateľ povinný spĺňať od podania žiadosti o nenávratný finančný príspevok až do ukončenia konania o žiadosti o príspevok, následne od ukončenia konania žiadosti o príspevok až do uzavretia zmluvy o príspevku a ďalej ako prijímateľ počas celej doby platnosti a účinnosti zmluvy o príspevku.“
Podľa Ďurejeho, „takýto odlišný výklad výrazne mení pohľad na časové rozmedzie povinnosti spĺňania posudzovaných kritérií v prípade existencie užívateľského vzťahu, a to v neprospech Prievidze.“
Primátorka mesta Katarína Macháčková upozornila, že „nie je v reálnych možnostiach žiadnej samosprávy ako žiadateľa o eurofondy, aby sa pri podávaní svojej žiadosti mohol vyhnúť prípadným chybám a nedostatkom za predpokladu, že posudzujúci orgán bude požadované kritéria vykladať v nesúlade so znením kritérií vo výzve.“
Prievidzská radnica sa nevzdáva a peniaze na obnovu Meštianskeho domu sa bude snažiť získať v rámci ďalších výziev.