PRIEVIDZA. Pri niektorých ochoreniach klesla zaočkovanosť detí narodených v roku 2012 v Prievidzskom okrese pod 95 percent. Vyplýva to z údajov, ktoré poskytol Úrad verejného zdravotníctva.
Odborníci tvrdia, že pri poklese zaočkovanosti detskej populácie pod 95 percent sa začínajú vytvárať predpoklady pre šírenie niektorých prenosných ochorení v nezaočkovanej populácii.
Očkovanie má však v poslednom čase aj odporcov. Nechcú jeho zrušenie, ale malo by byť podľa nich na dobrovoľnej báze.
Falošný pocit bezpečnosti
„V okrese Prievidza nebola dosiahnutá hranica 95 percent medzi deťmi narodenými v roku 2012 v základnom očkovaní proti pneumokokovým intenzívnym ochoreniam, osýpkam, rubeole a parotitíde, teda mumpsu,“ informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Skalická.
Povinné očkovanie
V súčasnosti sú na Slovensku deti povinne očkované proti desiatim infekčným ochoreniam: záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, vírusovej hepatitíde typu B, hemofilovým invazívnym infekciám, invazívnym pneumokokovým ochoreniam, osýpkam, mumpsu a ružienke.
ÚRAD VEREJNÉHO ZDRAVOTNÍCTVA
Doplnila, že v prievidzskom regióne nebol zatiaľ zaznamenaný väčší výskyt spomínaných ochorení.
Skalická pripomína, že „vďaka očkovaniu sa u nás nevyskytujú infekčné ochorenia, ktoré sa v súčasnosti objavujú v rozvojových krajinách a iných, kde zlyháva očkovanie, respektíve sa u nás vyskytovali v minulosti pred zavedením očkovania.“
Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že ak klesne zaočkovanosť pod 95 percent, môžu sa niektoré ochorenia začať šíriť medzi ľuďmi. Pokiaľ sa zaočkovanosť dostane pod hranicu 90 percent, môže podľa odborníkov dochádzať k epidémiám osýpok, ružienky alebo záškrtu.
Podľa Skalickej je za poklesom zaočkovanosti u nás najmä odmietanie očkovania rodičmi pod vplyvom rôznych antivakcinačných kampaní.
„Priaznivá epidemiologická situácia vo výskyte ochorení ovplyvniteľných očkovaním na Slovensku vedie ľudí k domnienke, že ak sa ochorenie u nás nevyskytuje, očkovanie proti nemu je zbytočné. Zníženie zaočkovanosti v súvislosti s falošným pocitom bezpečnosti a nepotrebnosti očkovania môže mať závažný dosah na zdravotný stav najmä detskej populácie,“ varuje Skalická.
Dodala, že „rodičia, ktorí odmietnu povinné očkovanie, ohrozujú tým nielen zdravie ich dieťaťa. V prípade, že ich dieťa ochorie, ohrozuje aj iné deti, ktoré z dôvodu trvalých kontraindikácii, alebo nízkeho veku nemôžu byť očkované.“
Povinné atestácie pre pediatrov
K očkovaniu majú niektorí Slováci výhrady. Napríklad predsedníčka občianskeho združenia Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania Iva Vranská Rojková hovorí, že nepresadzujú zákaz očkovania, ale jeho dobrovoľnosť.
„Za viac než osem rokov nášho pôsobenia máme skúsenosti s desiatkami vážnych poškodení zdravia očkovaním vrátane troch úmrtí dieťaťa,“ povedala Vranská Rojková a pokračovala: „Dlhodobo upozorňujeme, že pediatri väčšinou nedokážu správne posúdiť a adekvátne reagovať, ak sa u dieťaťa prejaví poškodenie zdravia vakcináciou. Tým sa zdravotné výhľady pre takto postihnuté deti ďalej zhoršujú. Pediatri by preto mali mať povinne atestáciu z imunológie, aby im nechýbali poznatky o dôležitom ľudskom orgáne, do ktorého zasahujú.“
Odporcovia očkovania odmietajú katastrofické a podľa nich možno aj neobjektívne správy o nových vlnách niektorých ochorení.
„Ide len o zahmlievanie epidemického nárastu ochorení a poškodení zdravia, ktoré spôsobuje očkovanie. Tie sú v dnešnej dobe oveľa väčším rizikom pre dieťa, ako osýpky, mumps, rubeola, alebo hoci aj čierny kašeľ,“ dodala Vranská Rojková.