BOJNICE. Počas leta si ľudia musia zvyknúť na koncerty pod holým nebom, sú však nespokojní, keď sa hlasná hudobná produkcia rozlieha mestom počas celej noci.
Už niekoľkokrát sa v Bojniciach na Plážovom kúpalisku konal hudobný festival Welcome Summer, ktorý tento rok trval dvanásť hodín. Bojnickí mestskí policajti počas neho zaznamenali niekoľko sťažností pre nadmerný hluk.
Na bojnickom území
Napriek tomu, že festival sa konal na území Bojníc, ľudia už tradične volajú aj na mestskú políciu v Prievidzi. „Tento rok sme zaznamenali sedem oficiálnych sťažností a niekoľko nespokojných reakcií ľudí na rušenie nočného pokoja,“ informoval hovorca Prievidze Michal Ďureje a dodal, že v tomto smere okresné mesto nemalo ako zasiahnuť.
„Lokalita Plážového kúpaliska sa nachádza v katastri mesta Bojnice a preto nemôžeme v tomto smere nič robiť.“
Doplnil, že na hudobné festivaly na kúpalisku mesto každoročne eviduje viacero podnetov zo strany obyvateľov mesta.
Sedem sťažností mali tento rok aj bojnickí mestskí policajti. „Vykonali štandardnú kontrolu priestoru Plážového kúpaliska. Žiadne mimoriadne výjazdy a zásahy neboli potrebné. O tretej hodine ráno hliadka na základe sťažností obyvateľov organizátora vyzvala, aby stíšil hlasitosť produkcie,“ informoval bojnický prednosta Daniel Palacka.
Napriek každoročnému problému Bojnice hlasnú hudbu mimo obytnej zóny zakázať nemôžu. Mesto malo v minulosti všeobecne záväzné nariadenie, ktoré pravidlá pri podobných akciách upravovalo, na základe rozhodnutia prokurátora ho však museli poslanci zrušiť.
Mesto nič nezmôže
Nariadenie upravovalo čas nočného pokoja, podmienky hudobnej produkcie, ako aj možnosti mesta zasiahnuť v prípade ich nedodržiavania. Pri prekročení najvyšších prípustných hodnôt hluku mohlo podujatie dokonca zakázať.
Dnes to už možné nie je. Výnimkou sú len situácie, ak by počas akcie účastníkom hrozilo závažné nebezpečenstvo pre ich zdravie alebo kde by konanie podujatia obmedzovalo verejnú dopravu a verejné zásobovanie.
„Po zrušení tohto nariadenia už v meste máme len také, ktoré upravuje možnosť hudobnej produkcie v rámci prevádzok,“ vysvetlil prednosta.
Podobne je to aj v Prievidzi. Samospráva má dosah na koncerty či podujatia v rámci podnikov a ich letných terás v obytných zónach. Mimo nich, napríklad na Letiskovej ulici, pri rekreačnom stredisku Púšť alebo v lesoparku pre hudobnú produkciu časové obmedzenia neexistujú.
Daniel Palacka vysvetlil, že festivaly pod holým nebom nepotrebujú špeciálne povolenia od mesta, pokiaľ splnia všetky zákonné podmienky. Organizátori majú len oznamovaciu povinnosť.
Podľa jeho slov by mali byť ľudia k podobným akciám tolerantnejší. Obhajuje ich nielen z pohľadu ziskom pre mesto, ale aj zvyšovaním návštevnosti regiónu zo strany turistov.
„V letnej sezóne je takýto festival výborným spôsobom ako spestriť ponuku turistických atrakcií a prilákať tak turistov do nášho regiónu nielen na viac dní, ale aj do budúcich rokov. V súčasnej dobe, keď finančná situácia samospráv nie je najlepšia, príde vhod každá možnosť privyrobiť si,“ uzavrel.