
ZEMIANSKE KOSTOĽANY. Šesťdesiatštyriročný Karak bol ďaleko najstarším účastníkom, no trať dlhú 144 kilometrov prekonal rovnako, ako 63 účastníkov zo 108 štartujúcich.
Začiatok na Bradle
Neuveriteľne náročné podujatie sa bežalo na počesť významného slovenského štátnika. Začiatok bol v piatok na Bradle od mohyly Štefánika. Bežalo sa celú noc a deň, cez celý hrebeň Malých Karpát až na Kamzík nad Bratislavou. Odtiaľ po Bratislave, cez Devínsku Kobylu do Devína, odtiaľ naspäť do Bratislavy. Cieľ bol na nábreží Dunaja pri soche Štefánika.
„Štefánik trail sú náročné preteky. Čo viem, tak na Slovensku asi najnáročnejšie. Nielen dĺžkou a prevýšením, ale aj terénom. Takmer všetky prevýšenia sú realizované prudkými stúpaniami a klesaniami. Tri skalnaté úseky boli v noci a za dažďa šmykľavé, a tak ich bolo treba absolvovať veľmi pomaly a opatrne. Veľká časť chodníkov a cestičiek bola naprieč kopcom, takže naklonená na jednu stranu, čím hrozne trpia členky a nadmerne sa zvyšuje únava,“ na náročné preteky spomína Karak.
Trať mala dĺžku 144,3 kilometra, bežci nastúpali 5 200 a naklesali až 5 600 metrov. Karakov výsledný čas bol 26:47:19 hod., ultramaratónec zo Zemianskych Kostolian bol vo veku 64 rokov ďaleko najstarším účastníkom. Na štarte bolo 108 bežcov, do cieľa k soche Štefánika však dobehlo iba 63 účastníkov.
„V cieli som bol veľmi unavený, ale nesmierne šťastný. Generálka na Colorado sa vydarila a aj predpokladaný čas tesne nad 26 hodín som dodržal,“ dodal.
Pretekať bude v USA
Podujatie Štefánik trail bolo pre bežca zo Zemianskych Kostolian generálkou na augustový beh za veľkou mlákou. Karak sa totiž ako prvý Slovák v histórii kvalifikoval na prestížny ultra beh „Leadville 100“ do Colorada v USA. Je to beh v národnom parku s dĺžkou 164 km s prevýšením 5 500 metrov a vo veľkej nadmorskej výške. Štart je vo výške 3100 m. n. m (o 450 metrov vyššie, ako je Gerlach), najvyšší bod trate, cez ktorý sa beží dvakrát, je vo výške takmer štyritisíc metrov.
„Ešte nikdy som také náročné preteky nebežal. Preto neviem, či bude stačiť dvojtýždňová aklimatizácia pred behom v mieste konania. Býva tam v závere augusta tiež veľmi horúco s relatívnou vlhkosťou iba desať percent, takže to bude náročné na prívod tekutín do tela, ktoré si bežec medzi občerstvovacími stanicami musí niesť v zásobe. Tiež je tam dvakrát nutné prebrodiť rieku, čo v Európe nebýva. Absolvovať 164 kilometrov v takomto prostredí v limite tridsať hodín je nesmierne náročné a obvykle dokončí preteky z tisíc štartujúcich sotva polovica. V mojom veku je cieľom predovšetkým dôjsť do cieľa a stať sa tak prvým Slovákom v histórii, ktorý to dokázal,“ uzavrel ultramaratónec zo Zemianskych Kostolian.