RÁZTOČNO. Na pamiatku partizánskych bojov zrekonštruovali obyvatelia Ráztočna hlboko v horách bunkre, ktoré v roku 1944 poskytovali útočisko členom partizánskej skupiny Slovan.
Tieto miesta navštívili študenti prievidzského gymnázia v sprievode pamätníkov, troch Ráztočňanov Mariána Madaja, Jána Mosného a Jozefa Dobrotku. Svojím rezkým krokom sa nedali zahanbiť a aj s pomocou paličky udávali svižné tempo pri výstupe do hôr. So svojimi spomienkami sa podelili a zaujímavým rozprávaním priblížili udalosti spred viac ako sedemdesiatich rokov.
Pomáhali s muníciou
V rokoch 1943 a 1944 sa formovali partizánske skupiny, ktorých členmi sa stali aj mnohí Ráztočňania. Množstvo mien, obyvateľov Ráztočna, ktoré uvádza kronika obce, svedčí o revolučnosti ľudí z tejto dediny.
Partizáni sa snažili ničiť nepriateľské pozície. V auguste 1944 bol zatarasený tunel v Remate. Vlakovú prepravu z Handlovej do Skleného prerušili. Muníciu však bolo potrebné prepraviť. A tak mnohí Ráztočňania vynášali ťažké debny naplnené bojovou muníciou na ráztočnianske lazy a odtiaľ ju furmani odvážali ďalej do Skleného.
V Ráztočne v budove školy bolo veliteľstvo štvrtej taktickej skupiny. V okolí obce budovali cestné prekážky a obranné postavenia.
Niektorí sa už nevrátili
V septembri 1944 prenikli do obce nemecké jednotky a prepukli prudké boje. Ráztočno bolo ostreľované mínometnou paľbou. Do týchto bojov sa zapojili členovia partizánskej skupiny Slovan Ráztočno, ktorej veliteľom bol Jozef Klátik z Rematy.
Mnoho obyvateľov Ráztočna násilne odvliekli do zajatia, do koncentračných táborov, z ktorých viacerí sa už domov nevrátili. Na ich pamiatku v roku 1966 na miestnom cintoríne postavili pomník ako prejav úcty a vďaky za ich hrdinstvo a obetavosť v boji za slobodu.
Smutné rozprávanie gymnazistov zaujalo. Pri ohníku pri bunkri partizánskeho oddielu Slovan ich prinútilo zamyslieť sa nad odvahou partizánov, ich vnútornou silou a obetavosťou.
Cesta späť do Ráztočna ubehla veľmi rýchlo. Zostalo len poďakovať sa a rozlúčiť. Rozlúčiť sa s ľuďmi, ktorí ťažké vojnové časy pamätajú a chcú ich pripomínať, aby sa už nikdy nevrátili.
Daniela Porubcová