PRIEVIDZA. Dva mesiace prázdnin robia vrásky na čelách mnohým rodičom. Pokiaľ pracujú, nemôžu sa deťom venovať počas celého leta.
Náčelník prievidzskej mestskej polície Ľubomír Pomajbo má pre rodičov viacero rád a odporúčaní, ktorými môžu eliminovať nebezpečenstvá hroziace prázdninujúcim školákom.
Za dverami bytu
Ak dieťa zostane doma v byte, ešte to neznamená, že sa mu nič nemôže stať. „Párty s alkoholom, rušenie nočného pokoja, obťažovanie okolia hlučným správaním alebo vyhadzovanie rôznych predmetov z okna je len niekoľko možností, čo sa môže počas neviazanej zábavy stať,“ upozorňuje Pomajbo.
Hry so zápalkami a následný požiar sú v čase mikrovlniek a mrazených potravín už menej časté, rodičia by napriek tomu podľa náčelníka mali zvážiť svoju neprítomnosť doma a ponechanie detí bez dozoru.
Ihriská a kúpaliská
Pomajbo odporúča, aby deti pre hry využívali herné zóny vybudované v Prievidzi alebo detské ihriská.
„Sú pod dohľadom a prítomnosť viacerých ľudí chráni pred prípadným konfliktom. Oficiálne športoviská sú bezpečnejšie, ako hra v opustených alebo okrajových lokalitách,“ zdôraznil Pomajbo.
Rodičia by mali poučiť deti, že aj počas hry si majú dávať pozor na osobné veci ako sú vaky, mobily, kľúče od bytu alebo oblečenie.
Pozor si musia dávať aj na cudzích ľudí. „Deti by mali vedieť, že dospelý má hľadať pomoc u dospelého a nežiadať o ňu dieťa. Ak je to možné, hra je zábavnejšia s kamarátmi, ktorých poznáme. Nuda a samota môžu mať nepríjemné následky,“ pripomenul Pomajbo.
Spomenul sa kúpanie počas horúcich letných dní. Bezpečnejšie sú podľa neho kúpaliská s plavčíkmi, ako prírodné vodné plochy.
Nebezpečné lákadlo
Po zmene zákonov zodpovednosť za podávanie alkoholu mládeži už nie je len na predajcoch či iných ľuďoch.
„Maloletí do pätnásť rokov a mladiství do osemnásť rokov nesmú požívať alkoholické nápoje alebo iné návykové látky a sú povinní podrobiť sa orientačnej dychovej skúške alebo orientačnému vyšetreniu testovacím prístrojom na zistenie omamných alebo psychotropných látok,“ varuje Pomajbo.
Maloletí, mladší ako 15 rokov, sa podľa neho tiež nesmú zdržiavať bez dozoru svojich zákonných zástupcov po 21. hodine na verejne prístupných miestach, v ktorých sa podáva alkohol. Za porušenie zákazu hrozia sankcie a niekedy aj zákaz navštevovať verejne prístupné miesta a miestnosti, v ktorých sa podáva alkohol.
„V tomto zmysle boli rozšírené aj právomoci mestskej polície, ktorá bude počas leta dodržiavanie týchto ustanovení pravidelne kontrolovať,“ avizuje šéf prievidzskej mestskej polície.
Vozenie na bicykli
Bicyklovanie je medzi deťmi a mládežou populárne. Ich rodičia by mali myslieť na to, že bicykel musí byť v dobrom technickom stave a tiež správne nastavený.
„Dôležité je dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a samozrejmosťou pre deti do pätnásť rokov je aj bezpečnostná prilba, prípadne ďalšie ochranné prvky. Ak napríklad rozmýšľate nad darčekom za vysvedčenie, kúpte dieťaťu prilbu, ktorú si samo vyberie, o to väčšia bude jeho motivácia nosiť ju,“ nabáda Pomajbo.
Rodičia by mali tiež upozorniť deti, aby nikomu neznámemu nepožičiavali bicykel a nevozili sa na odľahlých miestach