V Hipocentre Majer vykonávame dva druhy terapie s koňmi – hiporehabilitáciu a psychologickú intervenciu za pomoci koní. Pokúsim sa vám priblížiť, prečo a ako vlastne kone využívame pri podpore liečby našich klientov.
Hipoterapia je jednou z foriem podpornej terapie za pomoci zvierat. Dnes už pomáhajú najrôznejšie druhy zvierat, od klasických psov a mačiek, až po lamy, fretky a laboratórne potkany – každý živý, citlivý tvor dokáže pozitívne ovplyvniť zdravotný aj psychický stav klienta. Čím sú však jedinečné práve kone?
Kôň je veľký, silný, rýchly a elegantný tvor. Zároveň je však aj veľmi citlivý, priateľský, nehodnotí a nekritizuje. Dokáže prijať každého človeka takého, aký je – ak sa nepretvaruje. Každému totiž nastaví neúprosné zrkadlo a prinúti ho priznať si všetky myšlienky a pocity, ktoré skrýva nielen pred inými, ale často aj pred sebou samým. Koňa nemožno oklamať – naše potlačené emócie a myšlienky sa vždy prejavia na našom tele a kone (keďže navzájom komunikujú takmer výhradne rečou tela) sú na to veľmi citlivé, vždy to odhalia. Tieto vlastnosti robia kone tými najlepšími psychoterapeutmi, akých si možno priať – dokážu vám s láskou povedať o vás pravdu a podporovať vás na ceste k uzdraveniu.
Potom sú tu samozrejme aj fyzické vlastnosti koní, ktoré ich robia výnimočne užitočnými pomocníkmi pri rehabilitácii telesne postihnutých klientov. Je to predovšetkým spôsob, akým sa kôň pohybuje v kroku – dokonale simuluje jazdcovi pohyb, ktorý by jeho telo vykonávalo pri pešej chôdzi. Takto dostanú aj nechodiaci klienti možnosť posilňovať si tie správne svalové skupiny, učiť sa správne pohybové vzory – to je nenahraditeľná skúsenosť, ktorú iný typ rehabilitácie nedokáže ponúknuť. A pri telesnej rehabilitácii na koni sa zároveň vždy lieči aj psychika klienta – vďaka nevšednému zážitku, spojeniu so živým tvorom, ktorému navyše vôbec nevadí, že je klient trochu „iný“ než ostatní ľudia.
A akým klientom teda hipoterapia pomáha? Hiporehabilitácia je vhodná takmer pre každé telesné postihnutie v každom veku – napr. detská mozgová obrna (všetky formy), roztrúsená skleróza, svalová dystrofia, skolióza, Rettov syndróm... S klientami pracuje hipoterapeutka, ktorá je zároveň aj fyzioterapeutkou. Vždy sa začína v tej fáze pohybového vývoja, v ktorej sa klienti práve nachádzajú a pomaly sa snažíme posúvať ďalej, posilňovať tie správne svaly, správne polohy a pohyby. Využívame pritom napr. rôzne polohovanie klienta na koni, cvičenie na koni, asistovaný sed (terapeut sedí na koni s klientom). Platí pritom zlaté pravidlo – pomáhať klientovi tak veľa, ako treba a zároveň tak málo, ako sa len dá.
Psychologická intervencia s pomocou koní je určená pre deti, mládež i dospelých. Má veľmi dobré výsledky u detí s poruchami pozornosti a aktivity, s poruchami autistického spektra, s emočnými poruchami, poruchami správania. Vhodná je aj pre deti s poruchami reči a učenia. U starších klientov výborne pomáha pri podpore liečby úzkostných porúch, depresie, psychosomatických ochorení, ochorení zo stresu, porúch spánku a príjmu potravy. Klienti sa pod vedením psychologičky učia s koňmi nadviazať vzťah, komunikovať a spolupracovať s nimi – a pritom sa učia dôležitým schopnostiam, ako je relaxácia, empatia, asertivita, autenticita, zvládanie stresu, práca so svojimi emóciami, sústredenie na prítomnosť, vychutnávanie okamihu, oceňovanie a mnoho ďalších.
Kone jednoznačne majú čo ponúknuť každému z nás. Miesto si u nás nájdu aj zdanlivo „bezproblémoví“ návštevníci – či už deti, alebo dospelí – ktorým jednoducho chýba kontakt s prírodou, oddych od zhonu modernej civilizácie, oáza pre telo aj dušu v spoločnosti tvorov, ktoré sa s nimi rady spriatelia a prepožičajú im svoju silu a pokoj – ak im to dovolia.
Otváracie hodiny pre verejnosť – v júli až auguste každý deň doobeda od 8:00 do 12:00 a večer od 18:00 do 20:00; v septembri až júni v nedeľu od 10:00 do 14:00.
Na hipoterapiu sa treba objednať vopred.
Telefón – 0907 480 508
Facebook – www.facebook.com/hipocentrum.majer
Web – www.hipocentrummajer.sk
Viktória Kóňová