PRIEVIDZA. Stoosemdesiat cudzincov z tretích krajín, teda štátov, ktoré nie sú v Európskej únii, žije v Prievidzi. Sú medzi nimi aj ľudia z exotických krajín ako je Ekvádor, Thajsko, Nigéria, Libanon alebo Kamerun.
Mesto vytýčilo opatrenia, ktorými chce v budúcnosti zlepšiť integráciu týchto cudzincov.
Viac mužov ako žien
Prievidza je jedným zo siedmich miest na Slovensku, ktoré sa zapojili do projektu venovanému cudzincom žijúcim u nás. Jej výsledkom je lokálna stratégia Prievidze pri integrácii štátnych príslušníkov tretích krajín.
Pracovníci samosprávy, ktorí ju zostavovali, vychádzali z údajov z viacerých zdrojov.
Ukázalo sa, že v Prievidzi v súčasnosti žije stodva mužov a sedemdesiatosem žien z 24 krajín mimo Európskej únie.
Najviac, štyridsať, žije v Prievidzi Rusov, tridsať je Číňanov, dvadsaťdva Vietnamcov, dvadsať Srbov, osemnásť Ukrajincov. Prievidzu si za svoj domov vybral napríklad aj Kanaďan, Alžírčan, Kórejci, Macedónci, Turci, Kamerunčan, Ekvádorka, Indovia alebo Jordánec.
Ako sa títo ľudia v Prievidzi zabývali? Napríklad štrnásti z nich majú platné živnostenské oprávnenie na podnikanie. S platným pracovným povolením je u nás pätnásť cudzincov. Materské školy v meste navštevujú štyri deti cudzincov z tretích krajín, do základných škôl ich chodí päť.
Dôležitá slovenčina
Podľa zistení migrantov začalo v Prievidzi pribúdať až po roku 2000.
„V meste však nie sú príliš viditeľní. Vzhľadom na jazykovú bariéru minimálne navštevujú kultúrne podujatia a tiež majú obmedzené nadväzovanie sociálnych vzťahov s domácimi obyvateľmi,“ zhodnotila Jana Králová, vedúca sociálneho oddelenia na Mestskom úrade v Prievidzi.
Doplnila, že migrantov Prievidžania vnímajú skôr ako jednotlivcov, nie ako skupinu.
Od decembra minulého roku je v Prievidzi rodina z Brazílie. „Veľmi sa im u nás páči. Staršie dieťa už navštevuje základnú školu, mladšie pôjde od septembra do škôlky. Podľa ich vyjadrení pri vybavovaní potrebných náležitostí na úradoch a v školských zariadeniach nemali žiadne problémy,“ priblížila Králová.
Samospráva chce do budúcnosti integráciu cudzincov do života v Prievidzi ešte zlepšiť.
Za mimoriadne dôležité považuje, aby sa cudzinci naučili slovenčinu, a tým odstránili jazykovú bariéru. Na výučbu chce radnica hľadať vhodné priestory, ale aj odborníkov, ktorí by výučbu viedli.
Mesto tiež navrhuje organizovať raz ročne informačné dni v základných školách pre deti a rodičov z tretích krajín.
„Problematika migrácie a integrácie cudzincov by mala byť začlenená do dôležitých koncepčných materiálov mesta. Na webe mesta by tiež mali byť prístupné dôležité informácie pre cudzincov v ich jazykoch,“ dodala Králová.