PRIEVIDZA. Malí záhradkári aj veľkopestovatelia na hornej Nitre majú v tomto období zdatného nepriateľa. Na hriadkach so šalátom, uhorkami alebo repy sa hostia premnožené slizniaky. Ide o živočícha z čeľade slimákov, no bez ulity.
Kým farmári a poľnohospodári sa so škodcom snažia bojovať chemickou ochranou, drobní pestovatelia väčšinou vsádzajú na prirodzenú likvidáciu.
Nepohrdnú ani kvetmi
Problém so slizniakmi nie je v tomto období len regionálny, ale celoslovenský.
„Žerú všetku zeleninu, ktorá vzchádza, teda uhorky, šalát, mrkvu, petržlen a mnohé ďalšie. Výnimkou je cibuľa a cesnak,“ hovorí pestovateľ Miloš Polcer, ktorý je tajomníkom Okresného výboru Slovenského zväzu záhradkárov v Prievidzi.
Z poľnohospodárskych plodín slizniaky najviac obľubujú ozimnú a jarnú repku, na jar nepohrdnú ani obilninami.
„Pozorujeme ich aj v mladých porastoch kukurice a cukrovej repy. Pre producentov zeleniny sú doslova pohromou,“ prezrádza riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prievidzi Jozef Fabian.
Upozornil, že slizniaky nepohrdnú ani kvetinami v skleníkoch a fóliovníkoch.
V súčasnosti majú vhodné podmienky na život a hlavne rozmnožovanie. Vyhovuje im teplo, vlhko a keď sa k tomu pridá dostatok potravy, množia sa veľmi rýchlo.
„Jeden slizniak položí dvesto až štyristo vajíčok, po troch mesiacoch pohlavne dospievajú,“ priblížil Polcer, podľa ktorého má na slizniakov vplyv aj obrábanie pôdy: „Kedysi sa pôda viac okopávala, mali po nej sťažený pohyb. Dnes dominujú všade trávniky, čo slizniakom vyhovuje. Rovnako ako sa im darí v zanedbaných záhradách.“
Ručný zber je večný boj
Za premnožením slizniakov je aj úbytok ich prirodzených predátorov. Sú to predovšetkým ropuchy, ale pochutná si na nich aj jašterica, ježko alebo slepúch, z vtákov sú to drozdy.
„Z domácich zvierat chutia slizniaky predovšetkým kačici, ktorá sa volá indický bežec,“ povedal Polcer.
Mechanická ochrana pred slizniakmi, teda ich ručné zbieranie, je podľa Polcera večný boj.
Chemickú ochranu považujú za najúčinnejšiu poľnohospodári. Používajú zväčša prípravky, ktoré aplikujú už pri vzchádzaní rastlín.
Vlani pestovatelia na hornej Nitre podľa Fabiana „použili chemickú ochranu na jeseň v porastoch ozimnej repky, pretože hrozilo jej požieranie slizniakmi. Išlo o granule, ktoré rovnomerne rozhádzali po porastoch.“
Pomôcť môže všeličo
Chemické prípravky alebo parazitické hlístice využívajú aj niektorí drobní pestovatelia a záhradkári. Mnohí však radšej dávajú pred chémiou prednosť „babským“ radám. Slizniakom vytvárajú prekážky pri putovaní k rastlinám zo soli, vaječných škrupín, vápna, popola, pilín alebo odpadu z kávy.
„Odporúčané je aj pivo v nádobkách okolo záhonov. Vhodné je tiež predpestovanie priesad uhoriek alebo kapusty,“ radí Polcer.
Odporúčanie má aj Fabian, ktorý nabáda záhradkárov, aby „preventívne vysádzali do hriadok aj rastliny, ktoré slizniaky odpudzujú, teda cesnak, mak šalviu, alebo levanduľu. A pokiaľ budú v zime v záhradke prikrmovať drozdov, po udomácnení sa im odvďačia likvidáciou slizniakov.“