HORNÁ NITRA. Jedenásť balíkov prvej pomoci pre prípad povodní príde do Prievidzského okresu. Veľký celoslovenský projekt vo výške viac ako 63 miliónov eur odsúhlasila Európska únia koncom marca tohto roku.
Prvé balíky už rezorty vnútra a životného prostredia odovzdali. Kedy ich dostanú hornonitrianske obce a mestá, zatiaľ známe nie je.
Analyzovali zásahy
Balíky pre obce a mestá majú rovnaký obsah. Sú v nich čerpadlá, prenosné osvetlenie, náradie či príves.
„Balíky prvej pomoci majú uľahčiť samosprávam zvládanie mimoriadnych udalostí na miestnej úrovni v čase povodní,“ vysvetlil hovorca ministerstva vnútra Peter Lazarov.
Protipovodňovú techniku určenú na zásahy dobrovoľných hasičských zborov získa v rámci Slovenska 621 najohrozenejších obcí a miest.
„Kľúčom pre výber samospráv, ktorým je pomoc určená, bola miera povodňového rizika ako aj podrobná analýza databázy zásahov hasičov a záchranárov,“ ozrejmil Lazarov.
Balíky by mali zabezpečiť sebestačnosť dobrovoľných hasičov počas akútneho ohrozenia.
Z Prievidzského okresu dostanú protipovodňové balíky obce Čereňany, Horná Ves, Lehota pod Vtáčnikom, Nedožery-Brezany, Nitrianske Pravno, Oslany, Ráztočno, Zemianske Kostoľany a mestá Handlová, Nováky a Prievidza.
Osoh pre viac dedín
Obuvnícka, Hviezdoslavova a sčasti aj Družstevná ulica v Oslanoch sú najviac ohrozované v jarných mesiacoch pri topení snehu a v lete pri prívalových dažďoch.
„Vlani naši dobrovoľní hasiči zasahovali pri povodniach päťkrát, raz už aj v tomto roku,“ povedal starosta Oslian František Priekala.
Pomoc v podobe protipovodňového balíka víta, kedy si ho prevezmú, zatiaľ nevie.
Na balík čakajú aj v Nitrianskom Pravne. Ulice tejto obce zaplavuje pri veľkom daždi voda z polí, vo Vyšehradnom sa vylieva potok. Viackrát sa voda dostala do dvorov a pivníc rodinných domov.
„Naši hasiči na základe zmluvy o spoločnom hasičskom zbore vykonávajú činnosť aj pre okolité obce. Balík preto bude užitočný aj pre ďalších päť dedín,“ zdôraznil starosta Nitrianskeho Pravna Jozef Balčirák.
Živel ničí rýchlo
V Čereňanoch sa voda často vybreží nad dedinou, tečie po poliach a nekontrolovaným spôsobom sa dostáva do obce.
„Keď prechádza cez obydlia ľudí, berie so sebou majetok, zaplavuje pivnice, studne a domy,“ opísal starosta Čerenian Ján Mokrý.
Škody po záplavách evidujú nielen obyvatelia, ale aj obec.
„Neraz sú také výrazné, že to, čo živel zničí za pol hodinu, neraz dávame do pôvodného stavu aj dva roky,“ zdôraznil Mokrý.
Privítal, že obec získa protipovodňový balík, pretože „obsahuje čerpadlá, vrecia a vaky, ktoré budú môcť využiť naši hasiči počas zásahov pri povodniach.“
V Čereňoch si spred desiatich rokov pamätajú povodeň s tisícročnou vodou, menšie prichádzajú každoročne. Starosta napriek tomu verí, že „novú techniku nebudeme potrebovať pri skutočnom zásahu, iba ak pri dokumentovaní na výročných schôdzach dobrovoľných hasičov.“
Problémy s vodou má aj Prievidza, preto tiež dostane balík prvej pomoci.
„Trápi nás hlavne plytké koryto Handlovky po železničnými mostmi. Radi by sme využili mimorozpočtové prostriedky na kúpu protipovodňových bariér,“ priblížil hovorca Prievidze Michal Ďureje.
V obciach protipovodňové balíky získajú do užívania dobrovoľní hasiči, ako to bude v Prievidzi, zatiaľ známe nie je.
Čo obsahuje protipovodňový balík
Každý protipovodňový balík prvej pomoci určený pre obce je rovnaký a obsahuje:
*kalové čerpadlo
*generátor elektrickej energie
*prenosné osvetlenie
*povodňové bariéry
*elektrické kalové čerpadlo
*plávajúce čerpadlo
*set náradia
*príves