NOVÁKY. Stovky predčasných úmrtí, ktoré cez uhlie podporujú všetci Slováci. To je téma, proti ktorej prišli aktivisti vyjadriť svoj nesúhlas na skládku popolčeka z Elektrárne Nováky. Rozložili tam veľké makety znázorňujúce známu počítačovú hru Pacman.
„Chceli sme poukázať na to, že uhoľný priemysel nás požiera podobne, ako postavička z tejto hry. Že škodí zdraviu ľudí, prírode a navyše aj našim peňaženkám, keďže nás vláda všetkých núti tento špinavý priemysel dotovať,“ povedal koordinátor energetickej kampane Greenpeace Slovensko Pavol Široký.
Škodlivé uhlie?
Práve uhlie z Hornonitrianskych baní Prievidza sa spaľuje v nováckej elektrárni a vyrába sa z neho teplo mimo iné pre Prievidzu, Nováky a Zemianske Kostoľany.
„Spaľovanie uhlia spôsobí ročne okolo tristo predčasných úmrtí,“ tvrdí Široký.
Hovorkyňa Hornonitrianskych baní Adriana Siváková oponuje, že banské lokality nie sú pre ľudí škodlivejšie. Vychádza pri tom z výskumu Geologického ústavu Dionýza Štúra. „Dĺžka života na hornej Nitre je dokonca o dva až tri roky vyššia, ako v ďalších sledovaných oblastiach,“ povedala.
Bane podľa jej slov na zmiernenie následkov banskej činnosti dlhodobo zabezpečujú komplexnú revitalizáciu územia dotknutého ťažbou, vďaka čomu v našom regióne vznikli vzácne mokrade, ktoré sú pozitívnym indikátorom stavu životného prostredia na hornej Nitre.
„Okrem toho podporujeme využívanie obnoviteľných zdrojov, od roku 2005 používame biomasu, konkrétne drevenú štiepku, na lokálne vykurovanie areálov baní Handlová a Cigeľ. Zároveň využívame vodu z geotermálneho vrtu na ohrev banských vetrov a vykurovanie skleníkového hospodárstva v Laskári,“ argumentuje Siváková.
Na podporu sa skladáme všetci
Podľa Greenpeace sa už teraz Slováci skladajú na podporu uhlia. „Ročne v cene elektriny zaplatíme 90 miliónov eur. Tento rok chce vláda podporu zvýšiť na 94,5 milióna a na budúci rok až 95,4 milióna eur. Za tie isté peniaze by dokázala vytvoriť dvetisíc pracovných miest v oblasti obnoviteľných zdrojov energie alebo viac ako dvetisíc dvesto miest v oblasti efektívneho využívania energie.“
Hornonitrianske bane Prievidza podľa ich hovorkyne nie sú prijímateľom žiadnych dotácií a podpôr zo strany štátu na svoju prevádzkovú činnosť, dotácie sú určené na výrobu energie z uhlia.
Ak by Slovensko o takúto podporu prišlo, ohrozené by boli tisícky pracovných miest. Ukončenie ťažby uhlia na hornej Nitre by spôsobilo problémy elektrárni a skomplikovalo by cestu energie ku koncovým odberateľom.
„Ide o vzájomne prepojený reťazec vzťahov. Dopad na zamestnanosť by bol viac ako jedenásťtisíc ľudí,“ povedala Siváková.
Hornonitrianske bane majú v súčasnosti 4200 zamestnancov. Reálna perspektíva ťažby uhlia je minimálne do roku 2030.
Napriek argumentom aktivisti Greenpeace vyzvali vládu, aby ukončila podporu uhlia a spustila dotačný program pre podporu obnoviteľných zdrojov energie pre domácnosti.
Úrad vlády sa k protestu aktivistov ani k plánom do budúcnosti nevyjadril.