Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Pre smrť spoluzakladateľa klubu smutné majstrovstvá karatistov Prievidze

Slovenská karatistická špička sa stretla v Sabinove na majstrovstvách Slovenskej republiky.

(Zdroj: ŠŠK Prievidza)

PRIEVIDZA. Cez nominačné sito sa na najväčší slovenský šampionát prebojovalo až osemnásť reprezentantov zo Športovej školy karate Prievidza pri Centre voľného času Spektrum. Zverenci Ivana Horniaka, Kataríny Hrdej a Dušany Čiernej v konkurencii 518 pretekárov (833 štartov) vybojovali dvanásť medailových umiestnení (5-2-5), čo stačilo na druhé miesto v olympijskom hodnotení klubov. Majstrami v individuálnych kategóriách sa stali, Mjartanová, Mišejová a Zaťko. Celkovo sa majstrovským titulom pýši až deväť Prievidžanov.

Smutné majstrovstvá Slovenska

Deň pred šampionátom zomrel vo veku 59 rokov spoluzakladateľ ŠŠK Prievidza Dušan Čierny. Trénerka Dušana Čierna tak na slovenský šampionát nevycestovala.

„Otec ma v karate vždy podporoval. Vždy sa tešil z každej medaile a pohára. O to viac, ak ich začali pod mojím vedením domov nosiť dcéry a vnučky jeho kolegov z elektrárne. Teším sa, že naši reprezentanti poslali otcovi do nebíčka krásne druhé miesto a kopec medailí a pohárov,“ hovorí Dušana Čierna.

Majstrovský titul pre Mjartanovú a Mišejovú

Súťaž odštartovala ziskom zlata v kata najmladších dievčat talentovaná Eliza Mina Mjartanová. Víťazka Slovenského pohára svoje súperky zdolala jasným pomerom 3:0 v oboch kolách. V najviac obsadenej kategórii mladších žiačok dokázala Simona Mišejová zdolať vo finále Kňazovčíkovú z Trenčina, ktorej na posledných dvoch kolách Slovenského pohára podľahla. Po piatich vyhratých dueloch sa tak tešila z víťazstva v Slovenskom pohári aj z majstrovského titulu.

Michal Zaťko triumfoval v športovom zápase už po tretí krát v rade. Navyše, pridal aj štvrté miesto v kata jednotlivcov a spolu s Martinom Mikulcom a Samuelom Chalupčíkom, takmer siahli na zlato v kata. V spolupráci s Petrom Oremom a Samuelom Židekom získal bronz v tímovej súťaži kumite.

„Na Michala sa súperi riadne pripravili a komplikovali mu cestu za víťazstvom najmä faulovaním, v jednom zápase ho súper kopol pod pás, v ďalšom zápase ho zas iný nekontrolovateľne trafil do nosa,“ dopĺňa k výkonu tréner Ivan Horniak.

Úspešné družstvá

Svoj prvý titul majstra Slovenska oslavovali najmladší zástupcovia Prievidze. Adam Halaška, Tomáš Loch a Šimon Urgošík porazili vo finále mladších žiakov družstvo Kachi Nitra. Urgošík navyše pridal bronz v kategórii jednotlivcov. Halaška a Loch prehrali v bojoch o bronz.

Ďalší titul majstra vybojovalo družstvo v zložení: Lukáš Samuel Loch, Alexander Lichner a Peter Orem. V semifinále porazili družstvo z ŠŠK Bratislava a vo finále družstvo Košíc. Družstvo kumite doplnil Jánošík Benedikt z Bánoviec nad Bebravou. Po chybných verdiktoch rozhodcu sa rozhodujúci zápas Lochovi nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca. Loch mal však na súťaži dvojitú smolu. V individuálnej kategórii ho neprávom diskvalifikovali. Za fauly bola diskvalifikovaná Romana Árvová, ktorá mohla rovnako získať medailu.

Tesné prehry

Reprezentanti ŠŠK prehrávali najmä tým najtesnejším pomerom 1:2. Samuel Chalupčík takto prehral v kata o postup do finále a potom aj o tretie miesto. V kumite skončil tretí. Vo finále starších žiačok tak prehrala Kristína Bruňanská, ktorá mala na víťazstvo. Rovnako Orem, Lichner, Loch. S bronzom sa muselo uspokojiť aj družstvo starších žiačok Romana Oboňová, Simona Franková a Kristína Bruňanská. Momentálne sa karatisti pripravujú na Veľkú cenu mládeže, Austrian junior open, K1 v Umagu a niekoľko regionálnych turnajov. Sezóna vyvrcholí skúškami technickej vyspelosti a oslavou v priestoroch minigolfu.