BOJNICE. Obdobie výskytu kliešťov je tu. Na tele si ich môžeme z prírody domov priniesť zo všetkých lokalít hornej Nitry.
Odborníci odporúčajú nielen použitie repelentov, ale aj vhodné oblečenie, najlepšie svetlé.
Striehnu aj v parkoch
Priaznivé obdobie pre kliešte začína skorou jarou a končí s prvými jesennými mrazmi. Objavujú sa v listnatých a zmiešaných lesných porastoch s dostatočnou vlhkosťou.
„Najčastejšie sú kliešte v tráve, nízkych porastoch do výšky päťdesiat centimetrov, zachytávajú sa na steblách trávy a na spodnej strane listov,“ priblížila Adriána Šimková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Prievidza.
Upozornila, že ich výskyt je veľký na okrajoch lesov, na čistinách a pozdĺž lesných chodníkov, nevyhýbajú sa ani kríkom a hustému porastu.
„Netreba však zabúdať, že môžu byť aj v záhradách či mestských parkoch,“ upozornila Šimková.
Nie každý kliešť je infikovaný, no chrániť sa musíme pred všetkými. Dospelý jedinec samčeka je sfarbený do hnedočierna, samička do červena. Nebezpečné sú aj nedospelé jedince, teda malé larvy a nymfy kliešťov, ktoré môžu človeka tiež nakaziť.
Prenos ochorení nemusí nastať len prisatím kliešťa na telo.
„Človek sa môže nakaziť aj konzumáciou surového kozieho, ovčieho ale aj kravského mlieka a výrobkov z nich. Najrizikovejšie je kozie,“ zdôraznila Šimková.
Kontrola musí byť dôsledná
Kliešte, ktoré sú nakazené vírusom kliešťovej encefalitídy sa na hornej Nitre najčastejšie vyskytujú v oblasti Bojníc, Cigľa, Handlovej, Hornej Vsi, Chrenovca-Brusna, Kanianky, Nitrianskeho Pravna, Novák, Oslian, Pravenca, Prievidze a Valaskej Belej.
Pred odchodom do prírody aj v týchto lokalitách si treba obliecť nohavice zapravené do ponožiek a tričko s dlhým rukávom. Oblečenie by malo byť skôr svetlých farieb. Vhodné je použiť aj repelenty.
Po návrate domov je nutná kontrola oblečenia a celého tela, osprchovanie nestačí.
Podľa Šimkovej „pozornosť treba venovať oblastiam hlavy, krku, podpazušia, pupku, slabín a nôh. Kliešť vyhľadáva na tele miesta, kde je najjemnejšia koža. U detí je to vlasová časť hlavy a za ušami. Malé kliešte môžeme prehliadnuť, preto je vhodné použiť lupu.“
Zabudnite na mydlo a olej
Pokiaľ je kliešť na tele, treba ho odstraňovať opatrne. Musíme ho vytiahnuť celého, v rane nesmie zostať hlavička. Pozor si tiež musíme dávať, aby sme ho nerozpučili alebo neudusili.
„Na prisatého kliešťa sa nenanášajú žiadne mydlá ani olejové prípravky. Mohli by spôsobiť vyprázdnenie obsahu čriev kliešťa do rany, čím by vzniklo riziko prenosu baktérií alebo vírusov do krvi. Najjednoduchšie odstránime kliešťa pinzetou, ktorá je pritlačená čo najbližšie ku koži. Pomaly, kývavým pohybom bez točenia ho vytiahneme,“ radí Šimková.
Ranu treba vydezinfikovať prípravkom s obsahom alkoholu alebo jódovou tinktúrou. Pokiaľ sa ani po niekoľkých dňoch nezahojí, treba čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.