HORNÁ NITRA. Pracovníci prievidzského úradu práce ponúkajú sociálne poradenstvo priamo do domácnostiach. Hovoria o sociálnych dávkach, motivujú ľudí k pozitívnemu riešeniu ich životnej situácie.
Navštevujú tiež rodiny, v ktorých by mohli vznikať krízové situácie, ktoré by ohrozili hlavne deti.
Nevedia hospodáriť
Predovšetkým v obciach sa nezamestnaní, ľudia v hmotnej núdzi a s finančnými problémami obracajú na starostov.
„Stalo sa už, že prišiel obyvateľ obce a dával mi do úschovy jeho peniaze. Chcel, aby som mu na deň dala dve eurá, pretože sám si ich zodpovedne rozdeliť nevedel,“ opísala svoju skúsenosť starostka Malinovej Mária Luprichová.
Myslí si, že títo ľudia by potrebovali poradiť v sociálnych otázkach, mohol by sa im venovať aj psychológ.
„Do Prievidze na úrad práce pre takéto poradenstvo cestovať nebudú, pretože nemajú na autobus. Odborníci by mohli prísť napríklad raz za mesiac do obce, poskytli by sme im priestor a mohli by sa ľuďom venovať,“ navrhuje starostka a dodáva: „Určite na to treba peniaze, možno by sa mohli nájsť cez nejaký projekt alebo program.“
Pomáhajú aj deťom
Prievidzský úrad práce je zapojený do národného projektu, v rámci ktorého sociálni pracovníci navštevujú klientov v ich rodinnom prostredí.
„Ich úlohou je poskytovať sociálne poradenstvo v oblasti pomoci v hmotnej núdzi, náhradného výživného, štátnych sociálnych dávok, ale aj preverovanie účelnosti a adresnosti využívania dávok,“ priblížil projekt riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prievidzi Radko Gavliak.
Od vlaňajšieho júla do konca marca tohto roka navštívili piati sociálni pracovníci v Prievidzskom okrese 1580 klientov.
Ďalší dvaja zamestnanci úradu práce sa venujú rodinám, v ktorých platia opatrenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
„Chceme predchádzať vzniku krízových situácií v týchto domácnostiach, podporiť zdroje rodiny pri zabezpečovaní starostlivosti a výchovy detí, ale hľadáme tiež možnosti, ako zabrániť vyňatiu dieťaťa z rodiny a jeho zverenia do náhradnej starostlivosti. Jednoducho presviedčame rodiny, aby sa zlepšila životná situácia detí,“ zdôraznil Gavliak.
Od júla minulého roku navštívili sociálni pracovníci 133 rodín so 156 deťmi.
Otvorené prostredie
Intervenciu v rámci týchto projektov vykonávajú sociálni pracovníci v prirodzenom rodinnom a otvorenom prostredí klientov.
Podľa riaditeľa úradu práce „tento spôsob prispieva k zvýšeniu kvality a najmä včasnosti odhalenia problémov. Vyžaduje si však aktívnu spoluprácu so samosprávou, poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, školami a ďalšími inštitúciami.“