MALINOVÁ. V Malinovej sa samospráva márne snaží nájsť koordinátora, ktorý by sa venoval nezamestnaným pracujúcim pre obec. Zadávanie práce a ich kontrola tak zostáva zväčša na starostke obce.
Prievidzský úrad práce zdôrazňuje, že so samosprávami úzko spolupracuje a snaží sa im pomáhať.
Poškodzujú náradie
Piati nezamestnaní v Malinovej pracujú na menších obecných službách, teda mesačne musia odrobiť 84 hodín. Ďalší štyria obyvatelia si odrábajú dávku v hmotnej núdzi, to znamená, že počas mesiaca musia pracovať 32 hodín.
„Ide o ľudí, ktorí často nemajú správne pracovné návyky, nemajú vzťah k poriadku. Pri nich niekto musí byť, aby poriadne pracovali,“ hovorí starostka Malinovej Mária Luprichová.
Sama sa o tom presviedča, pretože im ráno rozdeľuje robotu, musí skontrolovať, čo urobili a neskôr ešte hľadať prácu, ktorej by sa mohli venovať na ďalší deň.
„Práce pre nich nie je v obci veľa. Vyčistili už miestne cesty, v zime mali so snehom robotu asi päť dní. Štátnu cestu nemôžu udržiavať, rovnako ani potok, museli by mať zmluvu s Povodím Váhu. Samozrejme, pokosia trávu na ihrisku či na cintoríne,“ priblížila starostka.
Upozornila, že pre niektorých je odpracovanie tridsiatich dvoch hodín problémom. Neraz sa už stalo, že prišli ráno do práce pod vplyvom alkoholu, takže sa museli vrátiť domov. Sú si totiž vedomí, že si hodiny môžu kedykoľvek počas mesiaca odrobiť. Podľa starostky „sa tým míňa účinku zámer, aby títo ľudia nestratili pracovné návyky.“
Problémom je v Malinovej aj náradie, ktoré poberatelia dávky v hmotnej núdzi využívajú. Mnohé už poškodili, čím obci spôsobili škodu. Nikto jej ju však nenahradí.
Pozitíva prevládajú
„Potrebujeme koordinátora, ktorí by sa staral o týchto nezamestnaných. Nikto sa nám však nehlási. Tí, ktorí by to mohli robiť a sú z obce, zväčša nechcú kontrolovať ľudí, ktorých poznajú. Nechcú si vraj robiť problémy,“ zdôraznila starostka a doplnila: „Je dobré, že títo ľudia pre obec niečo urobia, no je veľa starostí, ktoré s nimi súvisia.“
Koordinátora cez úrad práce si vybrali v Nedožeroch-Brezanoch.
„Bez neho by to u nás nešlo, máme cez dvadsať obyvateľov, ktorí si odrábajú dávku v hmotnej núdzi, ale aj zvýšené dávky cez programy zamestnanosti,“ priblížil starosta Nedožier-Brezian Martin Mokrý.
Priznal, že sa stretávajú aj s problémami. Zdôraznil však, že pozitíva, teda pomoc nezamestnaných pri údržbe a čistení verejných priestranstiev, prevláda nad negatívami.
Nevyhnutná je komunikácia
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Prievidzi so samosprávami spolupracuje. Podľa jeho riaditeľa Radka Gavliaka závisí však na konkrétnej obci či meste, ako intenzívne a v akom rozsahu ponuku úradu na spoluprácu využíva.
„Možností je viacero, pravidelne o nich informujeme primátorov a starostov,“ povedal Gavliak.
Pripomenul, že obce môžu na základe dohody s úradom práce využiť menšie obecné služby, ale aj absolventskú prax alebo dobrovoľnícku činnosť. Vytvárať tiež môžu pracovné miesta v riadnom pracovnom pomere, pričom pracovná náplň zamestnancov je v kompetencii obcí.
„Výberové konania pre obsadenie pracovných miest môže zabezpečiť samotná obec alebo podľa jej požiadavky aj úrad práce. Nevyhnutná je však vzájomná komunikácia a súčinnosť,“ zdôraznil riaditeľ.
Informoval, že „aspoň jeden z nástrojov aktívnych opatrení na trhu práce využíva v súčasnosti tridsaťsedem obcí okresu, čo je 71 percent. Aktivizovaných je v nich 258 uchádzačov o zamestnanie. V pracovnom pomere na podporovaných pozíciách robí 142 ľudí.“
V obciach a mestách Prievidzského okresu si môžu poberatelia dávok v hmotnej núdzi odpracovať základnú sumu 61,60 eur, prípadne k nej získať aktivačný príspevok vo výške 63,07 eur.
„V apríli pracovalo v obciach a mestách okresu 675 poberateľov dávky v hmotnej núdzi, z nich si 339 odpracovávalo základnú výšku,“ priblížil Gavliak.