PRIEVIDZA. Takmer desať rokov trvalo, kým sa priemyselný park v Prievidzi výraznejšie zaplnil firmami.
Zatiaľ nie je známe, akú veľkú plochu získa nemecký investor Brose. Vzhľadom na to, že plánuje zamestnať šesťsto ľudí a v budúcnosti aj viac, rozloha závodu bude určite rozsiahla. Nie je teda v súčasnosti jasné, či zostane ešte priestor pre príchod ďalších investorov.
Dominuje strojárstvo
Priemyselný park ponúkal v roku 2006, keď bol sprístupnený, na predaj alebo prenájom plochu tristotisíc metrov štvorcových. Vybudovaná v ňom bola hlavná cesta a všetky inžinierske siete.
Dlhé roky v ňom však pôsobili len slovenské firmy. Napriek mnohým avízam o príchode zahraničného investora, reálne spustila rakúska firma Rűbig výrobu až v polovici roka 2013. Jej plány investovať v Prievidzi totiž skrížila hospodárska kríza.
V prvej etape zamestnala približne tridsať ľudí, perspektívne uvažovala až o stopäťdesiatich. Aký je momentálne stav zamestnancov, sa nám zistiť nepodarilo. Firma produkuje výrobu pre strojársky, automobilový a letecký priemysel.
Od roku 2009 pôsobí v parku prievidzská firma Kovospol Group. Postupne postavila tri haly, v ktorých pôsobia tri rôzne firmy zamerané na strojárstvo.
„Celkovo v našom areáli pracuje približne sedemdesiatpäť pracovníkov,“ informoval Rastislav Hubinský zo spoločnosti Kovospol Group.
Doplnil, že jedna z firiem plánuje v blízkom čase rozšírenie výroby a novú halu plánuje postaviť istá tlačiarenská spoločnosť.
Okrem Rűbigu a Kovospolu v parku pôsobia aj firmy CNC Precision a Naceva Slovakia.
Pomohli aj kamery
Chod priemyselného parku a jeho údržbu zabezpečuje prievidzská radnica cez svoju spoločnosť PD Invest.
„Suma na správu parku je ročne rozpočtovaná vo výške 70-tisíc eur,“ informoval hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Park je monitorovaný kamerovým systémom, ktorý je napojený na pult centrálnej ochrany mestskej polície.
Pri získavaní investorov do parku bola od začiatku problémom zlá cestná infraštruktúra, teda chýbajúci obchvat Prievidze a napojenie hornej Nitry na diaľničnú sieť cez plánovanú rýchlostnú cestu R2.
„Negatívny vplyv na príchod firiem do priemyselnej zóny mala a má aj nepriaznivá situácia na finančných trhoch,“ zdôraznil Ďureje.
Spoločnosti, ktoré už v parku pôsobia, ale aj nového nemeckého investora, nakoniec podľa hovorcu mesta presvedčil jednoznačný vlastnícky vzťah k pozemkom, pripravená infraštruktúra, bezpečnosť cez kamerový systém, oplotenie areálu či možnosť prenájmu kancelárií v administratívnej budove.