PRIEVIDZA. K Medzinárodnému dňu múzeí, každoročne pripravujú múzejníci na celom svete rad podujatí. Inak to nie je ani v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi, ktoré v tomto roku oslavuje tridsiate výročie svojej existencie.
Znovuzaložené bolo v roku 1985 a nadviazalo na pôsobenie nadšencov z muzeálneho spolku a neskoršieho Múzea hornej Nitry v Prievidzi z dvadsiatych rokoch dvadsiateho storočia.
Dve výstavy
Oslavu svojich sviatkov spojilo Hornonitrianske múzeum v Prievidzi do celku podujatí. Návštevníkom predstaví v novom šate svoju expozíciu Historia superior Nitriensis, pričom ostáva zachovaný jej pôvodný zámer poskytnúť návštevníckej verejnosti prierez prírodou a dejinami spoločnosti hornej Nitry od jej prehistórie až po súčasnosť.
Otvorenie revitalizovanej expozície však nebude jediným z podujatí počas Medzinárodného dňa múzeí. Návštevníkov čaká tiež nová výstava Ako plynie čas, venovaná činnosti pred tridsiatimi rokmi obnoveného Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi. Ľuďom ponúkne pohľad na výber z najzaujímavejších súborov každého múzejného fondu.
Okrem dvoch hlavných výstavných podujatí, otváraných v predvečer Medzinárodného dňa múzeí čakajú 15. a 16. mája návštevníkov tradičné dni otvorených dverí s prezentačnými aktivitami pod názvom Múzeum dokorán.
Tak ako po iné roky múzeum vo svojich priestoroch privíta milovníkov bonsajov. S ukážkami postupu pri záchrane a ošetrovaní sa v podujatí Poradíme – poslúžime predstavia múzejní konzervátori, desiaty ročník prezentácie prievidzských remesiel Prievidzské cechové dni tento rok prinesie poznatky o sitároch, najmä Prievidžania si radi opäť pripomenú vzhľad starej Prievidze na panelovej výstave Na prievidzskom námestí a nevynechá sa ani u mladej i starších generácií obľúbený hádankový cyklus Hádajte!
Melence a slíže
Tohtoročné múzejné dni prinášajú dve novinky Stanú sa z nich muzeálie? a Na hornonitrianskom stole. Prvá predstaví samotných múzejníkov ako zberateľov a ich súkromné zbierky modlitebných knižiek, sklenených fliaš, servítok, pier, pohľadníc, podložiek pod poháre, pivných plechovíc, hoblíkov, tehiel, zámok, kľúčov, ktoré sa možno raz po rokoch stanú súčasťou múzejných fondov. Ktovie. Akcia Na hornonitrianskom stole poteší najmä hladných milovníkov gastronómie pri oživení postupov prípravy, ale hlavne pri ochutnávkach staroverských hornonitrianskych meleniec a slížov, ktoré návštevníkov čakajú v sobotu o 18. a o 20. hodine.
História múzejníctva na hornej Nitre
Keď pred deväťdesiatimi piatimi rokmi prišiel pôsobiť do Bojníc ako kňaz prepošt Anton Karol Medvecký, ktorý zhromaždil okolo seba nadšencov z radov inteligencie a vytvorili Muzeálny krúžok Severnej Nitry. Už v roku 1924, po porade „priateľov našej stariny" o zachovaní kultúrnych pamiatok, vyzýval Karol Medvecký v novinách Náš kraj k ustanovujúcemu zhromaždeniu na zriadenie širšieho krúžku priateľov starých pamiatok hornej Nitry, čím sa začala muzeálna činnosť v našej oblasti.
V marci 1925 sa do muzeálneho krúžku v Prievidzi prihlásili za zakladajúcich členov Ján Fogelton z Prievidze a Gregor Králik z Hradca a ďalší traja členovia boli prispievajúci. Títo nadšenci hneď, teda práve pred deväťdesiatimi rokmi, vo svojich aktivitách začali so zberom muzeálnych predmetov, ktoré do múzea obyvatelia na základe ich výziev dobrovoľne prinášali a odovzdávali. V roku 1926 užší výbor Muzeálneho krúžku Severnej Nitry vypracoval stanovy, na základe ktorých sa 6. júna 1926 utvoril Muzeálny spolok hornej Nitry. V októbri 1927 bol muzeálny spolok umiestnený v jednej miestnosti Občianskej Besedy, a zo svojich už značných zbierok sprístupnil verejnosti prvú expozíciu. Tento akt jeho priami realizátori predstavujú ako samotné založenie múzea.
Múzeum bolo nútené často meniť priestory expozície. V roku 1941 na žiadosť muzeálnej spoločnosti hornej Nitry uvoľnila akciová spoločnosť Baťa na bojnickom zámku zimnú záhradu, kde vznikla expozícia zbierok Múzea hornej Nitry. Spolok i múzeum existovali až do roku 1950.
Múzeum hornej Nitry plnilo funkciu okresného vlastivedného múzea až do vzniku Krajského nitrianskeho múzea v Bojniciach.
V roku 1960 sa Múzeum v Bojniciach stalo vlastivedným múzeom a metodicko-poradenským centrom pre múzeá v Stredoslovenskom kraji. Keď sa v roku 1982 zmenilo na špecializované múzeum, začalo v okrese chýbať regionálne vlastivedné múzeum. Odčlenením vlastivednej časti zbierok boli položené základy nového Hornonitrianskeho múzea.
Od 1. januára 1985 vzniklo je jedinou vlastivednou regionálnou organizáciou tohto charakteru v okrese. Základ muzeálnych zbierok tvoria predmety z prvého Múzea hornej Nitry, znásobené zbierkami získanými následnými akvizičnými aktivitami muzeálnych pracovníkov. Od svojho vzniku nadobudlo zbierkový fond v rozsahu viac ako 280-tisíc predmetov, ktoré ho dnes zaraďujú medzi najväčšie múzeá na Slovensku.
Iveta Géczyová