Ide tu o zložitú, staticky nosnú konštrukciu viažucu sa na dispozíciu objektu, a preto treba jej návrh vždy vyžadovať už od projektanta, a to i so statickým návrhom. Projektantovi by sme mali aj špecifikovať svoje požiadavky na využitie podstrešného priestoru, na ukrytie alebo zviditeľnenie krovu i na umiestnenie strešných okien.
Pri budovaní krovu treba starostlivo sledovať kvalitu a opracovanie použitého reziva, jeho vlhkosť, spôsob vzájomného spájania, ochranu reziva proti hnilobe, drevokazným hubám a hmyzu, rozmerovú presnosť a súlad s vykonávacou projektovou dokumentáciou. Pre lepšiu kontrolu je vhodné použiť náter proti škodcom a hubám s protihnilobnými účinkami s farbiacou prísadou, pri ktorom je možné skontrolovať i ošetrenie miest opracovaných na stavbe.
Na zhotovený krov sa ukladá strešná krytina, ktorá minimálne z hľadiska typu, hmotnosti a spádu musí byť navrhnutá už vo fáze projektu pred realizáciou stavby. Mali by sme si aj uvedomiť, že strecha dáva objektu jedinečný charakter, a práve tu treba dôkladne spojiť technickú funkciu , ktorá musí byť bezchybná, s požiadavkou na estetiku. Jednoduchá strecha na jednej strane prináša vždy menšie riziko problémov a jej cena - vzhľadom na použitie omnoho menšieho počtu doplnkových a špeciálnych prvkov, ktoré sú drahšie než základné škridly - býva nižšia, na druhú stranu stavebníci často žiadajú atypické stvárnenie strechy - vikiere, vežičky atď.
Z toho dôvodu treba konštatovať, že základný tvar strešných škridiel plní dobre svoju funkciu a cena narastá skôr v súlade s estetikou a individuálnosťou výrobkov.
(md)