HORNÁ NITRA. Až stotrinásť vodárenských zdrojov je využívaných na zásobovanie obyvateľov okresu Prievidza pitnou vodou.
Voda z podzemných zdrojov nie je technologicky upravovaná, len hygienicky ošetrovaná. Naopak, povrchovú vodu z nádrže Turček čistia v tunajšej úpravovni.
Skupinové vodovody
Väčšina zdrojov vody, stojedenásť, je podzemných, dva sú povrchové.
„Vodárenské zdroje slúžia na dodávku vody pre miestne verejné vodovody alebo pre dodávku vody pre skupinové vodovody,“ informovala hovorkyňa Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti Slavomíra Vogelová.
Prievidza, Nedožery-Brezany, Poluvsie, Pravenec, Nitrianske Pravno a Kľačno, ktoré patria do skupinového vodovodu Prievidza, sú zásobované zo zdrojov v pramennej oblasti Kľačno, z prameňa Vešehradné a prameňa Jazero, ktoré je v Martinskom okrese.
Skupinový vodovod Nováky je napojený na zdroj v pramennej oblasti Nitrianske Rudno a vŕtaných studní v blízkosti Ješkovej Vsi, čo je časť Diviak nad Nitricou.
Ďalšie dva skupinové vodovody v regióne sú v Tužine a Handlovej.
Zaujímavosťou je, že Prievidza je vodou zásobovaná z dvoch zdrojov.
„Sídlisko Kopanice a Dlhá ulica majú vodu z vodárenskej nádrže Turček, ktorá je dopravovaná vodovodom Turček – Handlová – Prievidza. Zvyšná časť okresného mesta využíva vodu zo zdrojov skupinového vodovodu Prievidza,“ vysvetlila Vogelová.
Za deň sa v Prievidzi spotrebuje približne 8 054 000 litrov pitnej vody. Celkovo v okrese klesá spotreba vody, ročne asi o tri percentá.
Kvapka na tisíc litrov
Voda z podzemných zdrojov nie je technologicky upravovaná. Ošetrovaná je hygienicky pridávaním chlorňanu sodného.
„Chlór zaručuje bakteriologickú bezchybnosť pitnej vody, pridáva sa v množstve 0,1 až 0,2 miligramu na jeden liter. Predstavuje to jednu kvapku chlóru na tisíc litrov vody, čo je asi päť kúpeľňových vaní,“ priblížila hovorkyňa.
Surovú povrchovú vodu z nádrže Turček čistia v tunajšej úpravovni vody. Procesy čistenia môžu byť podľa Vogelovej aplikované jednotlivo alebo v rôznych kombináciách. Zvolené postupy závisia od spôsobu a množstva znečistenia.
„Ide o mechanické prečistenie, usadzovanie, filtráciu, čírenie, odstraňovanie železa a mangánu, absorbciu na aktívnom uhlí, dezinfekciu chlórovaním, pôsobenie ozónu alebo UV žiarenia,“ dodala hovorkyňa.
Marián Kucman