Plné ruky práce však majú aj rybári. Pod hrubou vrstvou ľadu vo vodných nádržiach žijú počas zimy vo veľkom strese ryby. Ich aktivita je znížená a ukladajú sa na zimný spánok. Život im však komplikujú plyny, ktoré sa vo vode neustále vytvárajú. „Rybám pomáhame tak, že do ľadu pravidelne robíme otvory,“ hovorí hospodár Vladimír Cachovan z Kanianky. Na tunajšiu priehradu prichádzajú rybári každý deň, pretože hrúbka ľadu dosahuje až pol metra!
Otvory, ktoré urobia, musia neustále obnovovať. „Máme ich niekoľko. Kým asi za dve hodiny všetky urobíme, prvý je už zamrznutý. Otvory nemôžeme robiť inak, len motorovými pílami. Najskôr musíme odhrabať sneh a potom urobíme otvor veľký asi 1,5 m x 0,6 m. Nemôžeme ich robiť väčšie, pretože na priehradu sa chodia korčuľovať deti aj dospelí, zamrznutú plochu využívajú aj lyžiari - bežkári. Keby náhodou niekto spadol do otvoru obdĺžnikového tvaru, pokojne sa môže zachytiť okraja. V prípade štvorca by to nebolo možné,“ zdôrazňuje V. Cachovan.
Na kanianskej priehrade sa takto počas tuhých zím o ryby starajú už asi päť rokov. Ich úsilie prináša výsledky. Kým predtým na jar vybrali z vody aj dva fúriky uhynutých rýb, teraz sa to už nestáva. Podľa V. Cachovana sa však nájdu aj takí rybní hospodári, ktorí nie sú zástancami robenia otvorov. „Tvrdia, že na priehradách je odtok aj prítok vody zabezpečený, takže rybám by udusenie hroziť nemalo. Odborníci však tvrdia, že takáto pomoc rybám počas silných mrazov je veľmi potrebná. Vyžaduje si to od nás veľa námahy, no ak chceme na jar a v lete ryby loviť, musíme im teraz pomáhať.“
Vo vodách kanianskej priehrady žijú kapry, pstruhy, zubáče a ďalšie druhy rýb. Pravidelne na jar je táto vodná nádrž zarybňovaná, na jeseň sú do nej umiestňované dravé ryby.