Cieľom kampane je zníženie výskytu klasického moru ošípaných v infikovaných územia SR, to znamená tam, kde sa v poslednom období mor objavil. Takýmto územím je aj okres Prievidza. Kampaň má minimalizovať aj výdavky zo štátneho rozpočtu, ktoré sú vynakladané na prevenciu klasického moru ošípaných v rezorte pôdohospodárstva.
Orálna vakcinácia sa bude vykonávať v troch kampaniach: jarnej, letnej a jesenne. „Každá kampaň bude mať dve pokládky vakcíny. Prvá jarná bola realizovaná 18. februára, druhá bude o mesiac neskôr – 18. marca,“ informoval Prieboj Juraj Mendel z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Prievidzi. Pred pokládkou poľovný hospodári začali na s prikrmovaním diviakov na vnadiskách, aby si na ne zvykli chodiť. „Sypali sme im už desať dní pred položením vakcíny kukuricu. Samotná vakcinačná návnada je vo forme tobolky obalenej v ochutenej mase. K tekutému obsahu sa diviaky dostanú tak, že prehryznú tobolku. Pri pokladaní vakcinácie spolupracujeme s poľovnými hospodármi, ktorí pracujú v 25 poľovných združeniach v okrese Prievidze a v 14 v okrese Partizánske. Na ich územiach je 459 vnadísk, na ktoré sme rozdelili 8600 vakcín. Na jedno vnadisko položíme 20 až 40 vakcinačných návnad,“ upresnil J. Mendel.
Päť dní po položení vakcíny je zakázaný odstrel diviačej zveri. Po tomto termíne by sa však lov na ne mal zintenzívniť a tým aj odber vzoriek na klasický mor ošípaných. Štátny veterinárny ústav vo Zvolene na základe vzoriek zistí, či boli diviaky vakcinované. J. Mendel upozorňuje, že vakcína nie je vhodná pre domáce ošípané. „Ak by sa vakcína dostala do chovu ošípaných, považovali by sme tento chov za infikovaný a prijali by sme opatrenia, ako v prípade výskytu klasického moru ošípaných. Ľudia sa pri kontakte s vakcínou nemusia ničoho obávať. Ak by sa však predsa len dostala na sliznicu, treba vyhľadať lekára.“
Celá kampaň vakcinácie by na infikovaných územiach Slovensku mala trvať až tri roky.